رفتن به بالا
  • یکشنبه - 23 آذر 1399 - 07:26
  • کد خبر : ۲۱۹
  • چاپ خبر : سبک جدید آموزش در مدارس علمیه/ امکان تجربه فضای طلبگی فراهم نیست

سبک جدید آموزش در مدارس علمیه/ امکان تجربه فضای طلبگی فراهم نیست

بوشهر – مدیر حوزه علمیه خواهران استان بوشهر با اشاره به سبک جدید آموزش در مدارس علمیه گفت: در این شرایط که به خاطر کرونا محدودیت‌هایی ایجاد شده، امکان تجربه فضای طلبگی فراهم نیست.

به گزارش صبح بوشهر، حجت الاسلام علی اکبر اسماعیلی صبح یکشنبه در نشست پایش و ارزیابی وضعیت طلاب جدیدالورود اظهار داشت: سه ماه از سال تحصیلی جدید گذشته است و در سال جاری طلاب به ویژه طلاب جدیدالورود با سبک آموزش جدیدی در مدارس رو به رو هستند که در سال های پیش بی سابقه بوده است.

وی گفت: یک محور اساسی در حوزه علمیه، بحث تربیت و پرورش اخلاقی طلاب است که لازم است مدیران، کارکنان و اساتید مدرسه در کنار توجه به آموزش های دروس حوزوی به تزکیه و پرورش طلاب توجه ویژه نشان دهند.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان بوشهر با اشاره به اهمیت تزکیه و پرورش روحی طلاب خواهر اظهار کرد: آموزشی که بدون تزکیه و پرورش باشد نه تنها برای حوزه مفید نیست بلکه چه بسا مضر نیز باشد.

وی با اشاره به فضای با نشاط مدارس در سال های گذشته گفت: سال‌های پیش طلاب جدیدالورود با ورود به مدرسه با فضایی آکنده از تربیت دینی و اسلامی شاداب که از سوی مدیر، کادر و اساتید مدرسه ایجاد می شد رو به رو می شدند اما در سال تحصیلی جاری به دلیل محدودیت های موجود امکان ایجاد این نوع فضا وجود نداشته و در حال حاضر در مدارس علمیه خواهران امکان تجربه این فضای طلبگی نیست و طلاب در قالب خانواده دوران تحصیل را پشت سر می گذراند.

اسماعیلی بیان کرد: هویت طلبگی فقط با آموزش ایجاد نمی‌شود، هویت طلبگی خود ما در مدرسه‌ای که درس می خواندیم ایجاد می‌شد که مجموعه عوامل مختلف تاثیر گذار بود اخلاق و سعه صدر مدیر، کادر و اساتید و دلسوزی نسبت به عمر طلبه از آن جمله است.

وی افزود: گاهی اوقات در فضای طلبگی ما در قم با بینش و منش خوب طلبه می‌توانستیم تشخیص دهیم این طلبه از کدام مدرسه است.

وی انس مدیر و اساتید با طلاب جدید الورود، حفظ کرامت طلاب، پیگیری و اطلاع رسانی امور آموزشی ایشان همچنین راهنمایی و برگزاری جلسات مهارت افزایی در زمینه مطالعه و مباحثه و مدیریت زمان را از موارد لازم برشمرد.

در ادامه جلسه هر یک از مدارس به ارائه گزارش عملکرد خود در سال تحصیلی جاری پرداخته و مشکلات خود را بیان کردند.

سکینه سالالی معاون آموزش مدیریت استان، به ارائه پیشنهاداتی برای رفع مسائل آموزشی طلاب جدیدالورود پرداخته و گفت: با توجه به عدم حضور طلاب جدید الورود در مدرسه لطفاً قوانین به طور مکرر به آنها تذکر داده شود.

وی گفت: از موارد بسیار مهمی که زیربنای حوزه به حساب می‌آید مباحثه است و مسئولین نسبت به آموزش امر مباحثه طلاب اهتمام ویژه داشته باشند زیرا اصلی‌ترین تفاوت تحصیل در حوزه و دانشگاه امر مباحثه است.

منبع : خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط