رفتن به بالا
  • یکشنبه - 23 آذر 1399 - 14:23
  • کد خبر : ۲۴۳
  • چاپ خبر : عزم جدی برای شکستن زنجیره کرونا در گناوه/ جهاد همچنان ادامه دارد

عزم جدی برای شکستن زنجیره کرونا در گناوه/ جهاد همچنان ادامه دارد

گناوه – این روزها جهادگران با الگو قراردادن روحیه جهادی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی با مشارکت در طرحی مزین به نام ایشان با هدف شکستن زنجیره انتقال کووید ۱۹ پا به میدان جهادی دیگر گذاشته اند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها، عصمت اسماعیلی؛ ماه‌ها از شیوع ویروس کرونا و همه گیری مرگبار آن در جهان می‌گذرد و مردم سراسر جهان هنوز در التهاب مبارزه با این ویروس هستند.

اگر چه تلاش‌هایی برای غلبه بر این دشمن ناشناخته صورت گرفته است و تولید واکسن‌هایی برای ایمن سازی در برابر آن بارقه‌های امید را در دل‌ها روشن کرده است اما تا ریشه کنی کامل و رسیدن به ایمنی راه درازی در پیش است و همچنان باید به مقابله با دشمن بی رحم با مراقبت و پیشگیری ادامه داد.

با شیوع ویروس کرونا مبارزه و مقابله با آن نیز آغاز شد و همچنان در اشکال مختلف این مقابله ادامه دارد.

در خط مقدم این مبارزه نفس گیر کادر درمان و پزشکان و پرستاران تا پای جان ایستاده‌اند و با تمام وجود مرهمی بر آلام دردمندان مورد هجوم قرار گرفته این ویروس مرگبار شده‌اند.

در کنار این سربازان و مدافعان خط مقدم، جهادگران، بسیجیان، ادارات و سازمان‌های مختلف، بازاریان و خیرین و اقشار مختلف مردم، همچنان در حال یاری رساندن به نیازمندان و آسیب دیدگان از کرونا و کمک به بهبود شرایط هستند و برای ریشه کن کردن این دشمن ناشناخته کمر همت بسته‌اند.

در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری و پیرو تفاهم‌نامه سازمان بسیج مستضعفین و وزارت بهداشت مقرر شده تا به‌منظور قطع زنجیره انتقال ویروس منحوس کرونا در کشور، طرح مشترکی به‌نام سردار دل‌ها، شهید حاج قاسم سلیمانی در کشور اجرا شود.

این روزها در شهرستان گناوه نیز که از روزهای نخستین هجوم این ویروس شاهد همبستگی همه اقشار از بازاریان، مردم، مسئولان، جهادگران، بسیجیان برای رویارویی و شکست با این دشمن بود، اجرای این طرح با حضور تلاش گرانه و خستگی ناپذیر جهادگران و بسیجیانی آغاز شده است که بدون هیچ ادعایی بار دیگر در کنار کادر درمان و مدافعان سلامت در شبکه بهداشت قرار گرفته‌اند تا همچون همیشه یاریگر آسیب دیدگان در صحنه‌های سخت باشند.

روحیه جهادی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به الگویی برای مقابله با کرونا تبدیل شده و جهادگران با مشارکت در طرحی مزین به نام سردار رشید اسلام، با هدف شکستن زنجیره انتقال کووید ۱۹ با سه محور مراقبت، حمایت و نظارت پا به میدان جهادی دیگر گذاشته‌اند و بی ادعا در حال خدمت رسانی به همنوعان و مبارزه با دشمن ناشناخته هستند.

در این طرح و در دفاع از حریم سلامت بسیاری از نهادها، ادارات و گروه‌های مردمی، بسیجیان و جهادگران در کنار دست‌اندرکاران بخش بهداشت و درمان عزم خود را برای مقابله جدی‌تر با این ویروس جزم کرده‌اند.

مردان و زنان سرافراز روزهای سخت این دیار، امروز نیز با تاسی از آموزه‌های دینی و درس‌هایی از مکتب جهادی شهید سلیمانی‌ها در حال خدمت رسانی در زمینه‌های مختلف و اجرای طرح شهید سردار قاسم سلیمانی که از ۱۷ آذر ماه آغاز شده است هستند.

فرمانده سپاه انصار الحسین (ع) شهرستان گناوه پیرامون اجرای این طرح در این شهرستان اظهار داشت: در راستای پیروی از فرمایشات مقام معظم رهبری و گسترش تحقق طرح هر خانه یک پایگاه سلامت، بسیجیان گناوه نیز آماده‌اند تا طرح شهید سلیمانی را به خوبی وبا دقت و کسب نتیجه بسیار خوب اجرا کنند.

سرهنگ شهسوار حاجی پور با بیان اینکه یکی از اصلی‌ترین اهداف این طرح کنترل ویروس کرونا است افزود: با مشارکت بسیج و حضور مراقبان بهداشت و سلامت در محله‌ها خدمات فعال مراقبتی به مردم شهرستان ارائه می‌شود.

وی یادآور شد: در اجرای این طرح که با مشارکت فرمانداری، شبکه بهداشت و درمان و بسیج سپاه انجام می‌شود، ادارات و سازمان‌های هلال احمر، شهرداری، تعزیرات، ارشاد اسلامی و چندین اداره و سازمان دیگر حضور دارند.

حاجی پور تصریح کرد: در کمیته عملیاتی اجرای این طرح سه تیم مراقبتی، نظارتی و حمایتی تشکیل شده است که هرکدام وظایف مخصوص خود را دارند و زیر نظر کمیته عملیاتی فعالیت می‌کنند.

وی افزود: تیم حمایتی تحت امر بسیج وظیفه حمایت از خانواده‌های کرونایی را بر عهده دارد که نیازمندی‌های مالی، غذایی و کارهایی همچون خرید را پوشش می‌دهند.

فرمانده سپاه انصار الحسین (ع) بیان داشت: تیم‌های مراقبتی زیر نظر شبکه بهداشت است و خدمات پزشکی و مراقبتی برای خانواده‌ها و بیماران کرونایی را پوشش می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: تیم نظارتی نیز زیر نظر بهداشت است و ادارات وسازمان‌های دیگر وظیفه اجرای آن را دارند و وظیفه آن بررسی محل‌های پر تردد همچون مغازه‌ها و بازارها برای رعایت بهتر دستورالعمل‌های بهداشتی است.
 

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه پیرامون اجرای این طرح اظهار داشت: این طرح طی یک تفاهم‌نامه مشترک توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان بسیج مستضعفین به منظور مدیریت و کنترل اپیدمی کووید- ۱۹ به شیوه محله و خانواده محور مبتنی بر برنامه «هر خانه یک پایگاه سلامت» طراحی‌شده است و در این شهرستان توسط شبکه بهداشت و درمان با مشارکت نیروهای بسیج، جمعیت هلال‌احمر و سایر سازمان‌های مرتبط اجرا می‌شود.

عصمت حیدری طرح شهید سلیمانی را چهارمین گام به منظور مدیریت و کنترل بیماری کرونا در سطح شهرستان گناوه برشمرد و افزود: در گام اول مدیریت و کنترل این بیماری که در ابتدای شیوع این ویروس اجرا شد، شهروندان گناوه‌ای به صورت تلفنی غربالگری شدند و در گام دوم و سوم نیز غربالگری بیماران آسیب‌پذیر و زنان باردار در سطح شهرستان انجام شد.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه تصریح کرد: اهداف اصلی این طرح تشدید نظارت بر مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و بازرسی بهداشتی از کلیه اماکن صنفی به منظور نحوه رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حمایت از خانواده‌های نیازمند در طرح شهید سلیمانی، کاهش موارد بستری در بیمارستان، کاهش میزان مرگ‌ومیر و قطع چرخه انتقال کرونا است.

حیدری بابیان اینکه در این طرح سه تیم حمایتی، نظارتی و مراقبتی تعریف‌شده است اظهار داشت: این طرح توسط ۴۵ تیم مراقبتی، حمایتی و نظارتی شامل ۱۱ تیم مراقبت رهگیری تماس، ۳ تیم مراقبت در منزل، ۱۱ تیم حمایتی و ۲۰ تیم نظارتی در شهرستان اجرا شده است.

وی افزود: تیم‌های مراقبتی شامل بهورزان، مراقبین سلامت و نیروهای داوطلب از هلال‌احمر، سفیران سلامت خانوار و رابطان سلامت محله، تیم‌های حمایتی اعضای سازمان بسیج و تیم‌های نظارتی شامل بازرسان بهداشت محیط و حرفه‌ای است.

حیدری گفت: در طرح شهید سلیمانی ۱۰۶ بسیجی در ۲۴ پایگاه مقاومت بسیج به کمک ۲۰۶ نیروی بهداشتی در ۲۶ پایگاه سلامت و ۵ مرکز خدمات جامع سلامت روستایی آمده‌اند.

وی عنوان کرد: تیم‌های مراقبتی اقداماتی از قبیل غربالگری تلفنی خانواده‌ها، شناسایی بیماران و ارائه خدمات درمانی و دارویی به افراد در منزل را بر عهده خواهند داشت.

حیدری اضافه کرد: تیم‌های حمایتی جمع‌آوری کمک‌های مردمی از سوی سازمان‌های مردم نهاد، انجمن‌ها و خیرین و توزیع آنها بین خانواده‌های نیازمند را انجام خواهند داد و نظارت بر اماکن صنفی نیز بر عهده تیم‌های نظارتی است که در این راستا صنوف متخلف اعمال قانون خواهد شد.

وی تأکید کرد: تیم‌های حمایتی با تشویق سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای یا خاص به قرنطینه خانگی همراه با ارائه خدمات لازم به آنها، قرنطینه معکوس که یکی از راهبردهای اصلی پیش‌بینی‌شده در طرح است را انجام خواهند داد.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان گناوه خاطرنشان کرد: امیدواریم با مشارکت حداکثری مردم شهرستان گناوه در زمینه رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مشارکت در اجرای این طرح، منجر به کنترل هر چه بیشتر بیماری کرونا و کاهش محسوس آمار مبتلایان شود.

منبع : خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط