رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 26 آذر 1399 - 07:24
  • کد خبر : ۴۰۹
  • چاپ خبر : تغییر رسمی مهره‌ها در کاخ سفید/ پایان تلخ ترامپ

تغییر رسمی مهره‌ها در کاخ سفید/ پایان تلخ ترامپ

سرانجام پس از یک ماه از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، با رای الکترال کالج تکلیف مستاجر کاخ سفید مشخص شد و بدین ترتیب تاریخ مصرف سیاسی نظریه “مرد دیوانه” به پایان رسید.

صبح بوشهر – گروه بین الملل: شب گذشته الکترال کالج آمریکا به طور رسمی پیروزی جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری را بر دونالد ترامپ، رقیب جمهوریخواه او تأیید کرد، امری که به معنای نقطه پایانی بر تلاش‌های آقای ترامپ برای تغییر نتیجه انتخابات خواهد بود.

کالیفرنیا، پرجمعیت‌ترین ایالت کشور، غروب دوشنبه ۵۵ رأی الکترال خود را به بایدن داد و به این ترتیب او ۲۷۰ رأی لازم برای رسیدن به کاخ سفید را دریافت کرد. بر اساس نتایج انتخابات نوامبر جو بایدن ۳۰۶ رأی الکترال کسب کرد و آقای ترامپ نیز ۲۳۲ رأی.

آرای الکترال در حالی اعلام شد که ترامپ تلاش گسترده‌ای را برای تغییر رأی اعضای الکترال انجام داده بود اما شب گذشته این نهاد تیر خلاص را به ترامپ زد. آمریکا در دوران دونالد ترامپ همان مسیری را رفت که رؤسای جمهور اسبق ایالات متحده رفته بودند اما وی این کار را با سر و صدای زیاد و افزودن علایق شخصی و منافع مالی مورد نظر خود انجام می‌داد

با این اعلام باید منتظر ژانویه و تحلیف مراسم ریاست جمهوری در آمریکا بود و این در حالی است که ترامپ پیشتر اعلام کرده بود در این مراسم شرکت نخواهد کرد.

پایان مرد دیوانه

هر چند آمریکا در دوران دونالد ترامپ همان مسیری را رفت که رؤسای جمهور اسبق ایالات متحده رفته بودند اما وی این کار را با سر و صدای زیاد و افزودن علایق شخصی و منافع مالی مورد نظر خود انجام می‌داد.

شاید باور کردن و قبول شکست برای ترامپ سخت باشد چون او توانسته بود در چهار سال گذشته با جذب دلارهای کشورهای عربی خاورمیانه تا حدی چرخ اقتصاد آمریکا به حرکت دربیاورد اما از سوی دیگر اقدامات وی عاملی برای چندپاره شدن جامعه آمریکا و دور شدن تدریجی متحدان سنتی ایالات متحده از واشنگتن شد.

راه سخت بایدن و عدم تغییر عمده در سیاست‌های کاخ سفید

هر چند جو بایدن وعده‌های زیادی را برای کنار گذاشتن آنچه در دوران ترامپ در کاخ سفید حادث شده را داده اما با توجه به عملکرد رؤسای جمهور اسبق آمریکا و سیاست‌های کلان این کشور نمی‌توان انتظار تغییرات عمده را در کاخ سفید داشت.

بایدن وعده بازگشت به برجام را داده اما این توافق نه دیگر آن سندی است که در سال ۲۰۱۵ بر سر آن توافق شده و نه ایران از عملکرد طرف‌های امضا کننده این سند راضی است.

هر چند جو بایدن وعده‌های زیادی را برای کنار گذاشتن آنچه در دوران ترامپ در کاخ سفید حادث شده را داده اما با توجه به عملکرد رؤسای جمهور اسبق آمریکا و سیاست‌های کلان این کشور نمی‌توان انتظار تغییرات عمده را در کاخ سفید داشت

بایدن از بازگشت آمریکا به معاهده آب و هوایی پاریس سخن گفته اما آیا متحدان آمریکا آنچه را ترامپ در چهار سال گذشته انجام داده فراموش می‌کنند؟

علاوه بر این موارد بایدن با چالش‌های جدی دیگری در خصوص تعاملات آمریکا در ناتو و همچنین مناسبات واشنگتن با کشورهای خاورمیانه مواجه خواهد بود.

تغییر مهره‌ها و نه سیاست‌ها

آنچه مسلم است و نباید درباره آن دچار اشتباه شد آن است که نباید انتظار تغییرات کلان در سیاست‌های آمریکا را داشت بلکه سیاست‌های کلان ایالات متحده ثابت است و فقط مجریان آن تغییر می‌کنند.

منبع : خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط