رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 26 آذر 1399 - 21:45
  • کد خبر : ۴۷۳
  • چاپ خبر : محرومیت‌های استان بوشهر را نباید با نگاه ناعادلانه دوچندان کرد

محرومیت‌های استان بوشهر را نباید با نگاه ناعادلانه دوچندان کرد

بوشهر – نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش استان بوشهر در کسب درآمد برای کشور، گفت: محرومیت بوشهری‌ها را نباید با نگاه ناعادلانه دوچندان کرد.

به گزارش صبح بوشهر، عبدالکریم جمیری چهارشنبه‌شب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یکی از شاخص‌هایی که در بند ۷ ماده واحده احکام اصلاحی ساختار بودجه ۱۴۰۰ آمده است، معکوس درآمد سرانه است که به منظور توزیع عادلانه بودجه استان‌ها در مجلس شورای اسلامی مصوب شد.

وی ادامه داد: این بدان معنی است که استان‌های با درآمد کمتر سهم بیشتری از بودجه داشته باشند، ولی ضرر آن برای استان‌های نفت خیزی چون بوشهر و خوزستان بسیار بیشتر از سودی است که ممکن است عاید آنها شود.

نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی گفت: استان بوشهر در کنار استان‌های خوزستان و تهران، بیشترین درآمد سرانه کشور را دارند و بر اساس این مصوبه اعتبارات کمتری در بودجه سالانه خواهند داشت.

وی بیان کرد: تکلیف پایتخت که مشخص است ولی استان‌های بوشهر و خوزستان که میزبان صنایع بزرگ نفت، گاز و پتروشیمی هستند سهم چندانی از درآمد سرانه خود ندارند و با این مصوبه از سهم اعتبارات آنها هم کاسته خواهد شد.

جمیری افزود: ما استان توانمندی هستیم ولی محروم نگه داشته شده‌ایم و از استعدادهای طبیعی استانمان بهره‌ای نداریم، نباید با نگاه ناعادلانه محرومیت بوشهری‌ها را دوچندان کرد.

وی گفت: تنها بهره‌ای که استان بوشهر بیشتر از سایر استان‌های کشور از صنایع عظیم نفت و گاز دارد، آلودگی هوا و تخریب محیط زیست است که غیر از آن آورده‌ای برای مردم محروم ما ندارد.

رئیس مجمع نمایندگان استان بوشهر اذعان کرد: مصوبه جدید مغایر با اصول ۱۱۰ و ۴۸ قانون اساسی در خصوص رفع محرومیت از مناطق کمتر توسعه یافته و توزیع عادلانه امکانات و اعتبارات است، همچنین این مصوبه با سیاست‌های کلی نظام برای رسیدن به اهداف چشم انداز که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است انطباق ندارد.

وی با اشاره به پیگیری‌هایی که در خصوص اصلاح این مصوبه صورت گرفته است گفت: به اتفاق تعدادی از نمایندگان مجلس مکاتباتی با شورای نگهبان و شورای انطباق مصوبات با سیاست‌های کلی نظام داشته‌ایم و با توجه به مستندات قانونی انتظارمان این است که این مصوبه برای اصلاح به صحن مجلس برگردد.

نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی افزود: مذاکراتی با حقوقدان‌های شورای نگهبان داشته‌ایم که امیدواریم مؤثر واقع شود و عبارت معکوس درآمد سرانه از بند ۷ حذف گردد و یا اینکه درآمدهای نفت و گاز استان‌های نفتی در این بند محاسبه نشود.

منبع : خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط