رفتن به بالا
  • سه شنبه - 9 دی 1399 - 21:28
  • کد خبر : ۱۲۹۳
  • چاپ خبر : بوشهر از استان‌های برتر در زمینه تولید آثار نماز است

بوشهر از استان‌های برتر در زمینه تولید آثار نماز است

بوشهر – معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: بوشهر از استان‌های برتر در زمینه تولید آثار نماز است.

به گزارش صبح بوشهر، علی موحدی عصر سه‌شنبه در نشست با مسئولان جزیره خارگ اهمیت دادن به فریضه نماز را یک تکلیف دینی برشمرد و اظهار داشت: بر خود وظیفه بدانیم بر فریضه نماز بیش از پیش اهمیت دهیم.

وی با تاکید بر اینکه باید همیشه برای هرچه با شکوه برگزار کردن این فریضه الهی تلاش کنیم اضافه کرد: امروز با همت فرهنگیان و دانش آموزان استان به نام و یاد نماز برنامه‌های متنوعی در تمامی مدارس استان در حال موج آفرینی هستند.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر بیان کرد: فعالیت فرهنگیان در حوزه گسترش نماز جای تقدیر و تشکر دارد و امیدواریم که این خدمات و زحمات تداوم داشته باشد.

وی تصریح کرد: خدمت به قرآن، نماز و معرفی معرفت اهل بیت و ائمه اطهار یک وظیفه سازمانی نیست بلکه یک وظیفه دینی است که ما نسبت به همنوعان خود داریم و انجام دادن آن مصداق فرمایش حضرت امام (ره) است که فرمودند معلمی شغل انبیاست و این شغل زمانی زیباست که خدمتگزار این ارزش‌ها باشیم.

موحدی افزود: فعالیت همکاران ما به صورت خود انگیخته بوده و این موفقیت تصادفی نیست چرا که نتیجه زحمات و تجربیات و دانش‌های فرهنگیان فعال ما در این حوزه بوده است و ما سعی داریم تجربیات و پیشنهادات مؤثر را در اختیار دیگر همکاران قرار دهیم تا با نشر آن تعهد دانش‌آموزان را نسبت به ارزش‌های دینی پر رنگ کنیم.

موحدی بیان کرد: در دین مقدس اسلام هم بر اساس روایت پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) نماز به عنوان ستون دین، نور چشم مؤمن، و اولین دلیل برای پذیرش همه اعمال نیک انسان برشمرده شده است که این موارد نشان از اهمیت و جایگاه نماز در دین مبین اسلام دارد.

نقش الگویی معلمان

امام جمعه خارگ نیز با تاکید بر نقش الگویی معلمان گفت: خداوند به معلمان و مربیان توفیقاتی داده است که می‌توانند تأثیرگذار باشند و باید از این توفیق الهی بهترین بهره و استفاده شود.

حجت‌الاسلام موسی کمالی اضافه کرد: در واقع آموزگار خوب بعد از اقامه نماز آموزگاری بهتر است زیرا در مکتب نماز تربیت شده است و با خدا سخن گفته است. مرحوم آیت الله بهجت می‌گوید رابطه خود را با خدا اصلاح کنیم و این اصلاح بستگی به اصلاح نماز دارد.

کمالی ادامه داد: نزدیک ترین راه از نگاه قرآن برای اصلاح رابطه با خدا اصلاح نماز است و این مهم به خشوع در نماز است، یعنی به خیرالعمل است. قرآن هم تاکید بر رستگاری دارد و این را در نماز می‌داند و نماز را بر خشوع در آن مورد توجه قرار می‌دهد.

وی اضافه کرد: نماز، موضوع مهم دین و آئین مسلمانان است و به جهت اهمیت آن می‌بایست توجه کافی و لازم هم در آموزش و پرورش و هم خانواده‌ها به آن صورت گیرد. در آیات قرآن یکی از وظایف مهم حاکمیت و دولت‌مردان اقامه نماز است.

برگزاری باشکوه اجلاس نماز

رئیس اداره آموزش و پرورش منطقه خارگ، موضوع اجلاس نماز را دستور مقام معظم رهبری عنوان کرد و گفت: برگزاری اجلاس نماز به عنوان پیوند نماز، مدرسه، خانه و مسجد جزو اولویت‌های کاری حوزه پرورشی است.

رضا برمک اضافه کرد: امسال نیز علیرغم شرایط کرونایی تلاش می‌کنیم اجلاس نماز به نحو مقتضی در منطقه اجرایی شود. همه ارکان آموزش و پرورش با جدیت به امر اقامه نماز در مدارس معتقد هستند. یکی از اقدامات مهم در آموزش و پرورش قرار گرفتن زنگ نماز در برنامه رسمی و درسی مدارس است.

وی گفت: در مدارس حضور دانش‌آموزان در نماز جماعت کاملاً اختیاری و به صورت داوطلبانه است. با این وجود خوب می‌دانیم که دانش‌آموزان همواره در اقامه نماز جماعت پیش‌گام و پیش‌قدم بوده‌اند اما باید بدانیم حضور در نماز جماعت موجب تقویت ایمان، ایجاد وحدت و معنویت بیشتر در نسل آینده‌ساز کشور خواهد بود.

برمک ادامه داد: به هر حال ما فارغ از مسئولیت سازمانی که داریم، نسبت به اطرافیانمان نیز در خصوص این موضوعات مسئولیم و اگر به آن بی توجهی یا کم‌توجهی کنیم آسیب آن را در بلندمدت خود ما خواهیم دید.

وی اظهار داشت: فعالیت در حوزه قرآن، عترت و نماز مصداق امر به معروف و نهی از منکر است؛ به همین منظور کسانی که در این امر قدم بر می‌دارند متعاقباً در موضوع امر به معرف و نهی از منکر نیز فعالیت کرده‌اند.

منبع : خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط