رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 17 دی 1399 - 15:24
  • کد خبر : ۱۷۴۸
  • چاپ خبر : آشتی کنان شیخ نشینان/ زخم کهنه همچنان باقی است

آشتی کنان شیخ نشینان/ زخم کهنه همچنان باقی است

مراسم آشتی کنان میان شیخ نشینان در حالی روز گذشته در شهر العلاء عربستان برگزار شد که شواهدی از تحقق شروط سیزدگانه چهار کشور تحریم کننده مشاهده نمی شود و اعتماد در پایین ترین حد قرار دارد.

صبح بوشهر – گروه بین الملل: چهل و یکمین نشست شورای همکاری‌های خلیج فارس در شهر «العلا» عربستان سعودی روز سه شنبه با مشارکت امیر قطر فردای روز اعلام مشترک ریاض و دوحه برگزار شد؛ اعلامی که بر بازگشایی عرصه هوایی و مرزهای زمینی و دریایی دو کشور بعد از سه سال تاکید کرد.

امیر قطر بعد از سال‌ها برای اولین بار پس از بحران در روابط قطر و عربستان در حالی در رأس هیات کشورش به عربستان رفت که در شهر العلا، محمد بن سلمان ولیعهد سعودی پای پلکان هواپیما منتظرش بود تا شیخ تمیم را بعد از سه سال و نیم خصومت بی سابقه در آغوش گیرد.

حمد بن عیسی آل خلیفه شاه بحرین هم ترجیح داد ولیعهد خود سلمان بن حمد آل خلیفه (نخست وزیر با حفظ سمت) را به این نشست بفرستد. از امارات هم شیخ محمد بن راشد رئیس دولت با هیأت همراهش آمد و مصر هم به اعزام «سامح شکری» وزیر امور خارجه اکتفا کرد.

عربستان سعودی آشکارا از عقب نشینی و قصدش برای پایان محاصره همسایه شرقی خود خبر داد، اما سه کشور دیگر چنین تصریحی نداشتند عربستان سعودی آشکارا از عقب نشینی و قصدش برای پایان محاصره همسایه شرقی خود خبر داد، اما سه کشور دیگر چنین تصریحی نداشتند. این در حالی است که مسئول آگاه آمریکایی گفت که واشنگتن انتظار دارد سه کشور دیگر (امارات، بحرین و مصر) نیز به پایان محاصره قطر بپیوندند و بر اساس توافق امضا شده در نشست، قطر نیز از همه دعاوی قضائی خود درباره محاصره، چشم پوشی کند.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر بامداد امروز چهارشنبه تاکید کرد که عربستان در گفت و گوهای حل بحران با کشورهای محاصره کننده قطر نماینده همه آن کشورها (امارات، بحرین و مصر) به شمار می‌آید. (به این معنا که هر گونه توافقی بین قطر و عربستان برای سایر کشورها نیز لازم الاجرا خواهد بود).

این چهار کشور در نیمه سال ۲۰۱۷ قطر را متهم به حمایت از تروریسم و محاصره زمینی، دریایی و هوایی کردند. دوحه، در مقابل اعلام کرده بود که این محاصره توطئه ای با هدف نقض حاکمیت قطر است.

راز حضور جرد کوشنر در عربستان با وجود گرفتاری‌ها ترامپ در آمریکا

«سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی در اجلاس شورای همکاری خلیج فارس غایب بود و پسرش «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی به جای وی در این اجلاس حضور داشت که این نشان می‌دهد که شاید تاجگذاری رسمی ولیعهد زیاد طول نکشد «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی در اجلاس شورای همکاری خلیج فارس غایب بود و پسرش «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی به جای وی در این اجلاس حضور داشت که این نشان می‌دهد که شاید تاجگذاری رسمی ولیعهد زیاد طول نکشد.

«جرد کوشنر»، مشاور و داماد «دونالد ترامپ» رئیس جمهور فعلی ایالات متحده، با وجود وقایع مهمتر در ایالات متحده به ویژه اعتراضات گسترده طرفداران ترامپ در واشنگتن دی سی در این جلسه حضور داشت.

محمد بن سلمان در سخنانش طی افتتاحیه اجلاس شورای همکاری خلیج فارس به برنامه موشکی و هسته‌ای ایران اشاره کرد و مدعی شد که این کشور تهدیدی برای صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است و این اجلاس شاید برای متحد کردن کشورهای خلیج فارس در برابر ایران باشد.

تکلیف شروط ۱۳ گانه چه شد؟

از زمان رخداد تحول جدید میان قطر و عربستان، ابهامات زیادی هنوز مانده است از جمله شروط ۱۳ گانه و اینکه تکلیف آن چی شد؟

انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات در پاسخ به سؤالی درباره اینکه برای شروط سیزده‌گانه چه اتفاقی افتاد؛ شروطی که چهار کشور (عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر) آن را تعیین کردند مثل تعطیلی شبکه قطری «الجزیره» و بستن پایگاه نظامی ترکیه و کاهش همکاری دوحه با ایران، گفت: «خوب، بار دیگر، همانطور که می‌دانید، از نظر من، این چیزی بود که همیشه می‌گفتیم اینکه این سیزده خواسته می‌توانم بگویم سقف موضع مذاکراتی مادر آن زمان بود. من بر این باورم که آنچه امروز بدان دست پیدا کرده‌ایم خط مشی کلی بود؛ خط مشی که اساساً در روابط میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، حکمفرماست. در مورد مصر نیز این کشور از اعضای اتحادیه عرب است بنابراین من می‌توانم این را خط مشی کلی برای چگونگی پیشرفت این رابطه بنامم».

به هر حال آنچه می‌توان درباره آشتی میان شیخ نشینان گفت این است که این در نتیجه خستگی طرفین به ویژه سعودی‌ها و کشورهای تحریم کننده بود. از سوی دیگر این رفتار آنها را می‌توان در راستای مهیای شدن این کشور با شرایط جدید جدید یعنی روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا قلمداد کرد نه آنگونه که در رسانه‌ها این مقامات دم از روابط برادرانه می‌زنند. شیخ نشینیان صدای پای جو بایدن را می‌شوند و باید مقدماتی انجام دهند که آشتی از جمله آنهاست.

از سویی باید گفت که کشورهای تحریم کننده قطر پس از سه سال دستاوردی نداشتند. گرچه سال گذشته میلادی سعودی تحرکاتی انجام داد؛ اما این تحرکات با براندازی ترامپ از کاخ سفید که حامی قوی ریاض بود رخ داد. در واقع پس از برنده شدن بایدن، حل بحران میان شیخ نشینان در اولویت قرار گرفت.

از روز گذشته طرف‌های درگیر در بحران فخر و مباهاتی نکرده اند و رسانه رسمی قطر یعنی شبکه الجزیره به مدح ریاض پرداخته و لحن سابق خود را تغییر داده است. امضای توافق در جلسه محرمانه انجام شد.

در پایان می‌توان گفت که اختلافات همچنان مانند زخمی کهنه باقی خواهد ماند. شواهدی برای تن دادن قطر به شروط سیزدگانه به چشم نمی‌خورد. این آشتی به مفهوم حل اختلافات میان دوحه و ریاض نیست و اعتماد در پایین‌ترین حد خود قرار دارد.

منبع : خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط