رفتن به بالا
  • جمعه - 19 دی 1399 - 07:27
  • کد خبر : ۱۸۹۱
  • چاپ خبر : تجمع در بغداد شگفت‌انگیز بود/ از مردم ایران و عراق تشکر می‌کنم

تجمع در بغداد شگفت‌انگیز بود/ از مردم ایران و عراق تشکر می‌کنم

رهبر انقلاب فرمودند:تجمع شگفت انگیزی در بغداد و در برخی دیگر از شهرها برای تکریم و بزرگداشت شهیدابومهدی و شهیدسلیمانی تشکیل شد؛ از همه برادران و خواهران که در ایران و عراق بودند تشکر می‌کنم.

به گزارش صبح بوشهر، سخنرانی رهبر معظم انقلاب اسلامی در سالروز قیام ۱۹ دی مردم قم علیه رژیم ستمشاهی، به صورت تلویزیونی آغاز شد.

سخنرانی رهبر انقلاب در سالروز قیام ۱۹ دی، هر سال با حضور هزاران نفر از مردم قم در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار می‌شد که امسال به علت شیوع ویروس کرونا، بدون حضور جمعیت و به صورت تلویزیونی انجام شد.

اهم فرمایشات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به شرح زیر است:

-سلام می‌کنم به مردم قم و به حوزه علمیه عظیم الشان. وضع دیدار سالیانه امسال ما متأسفانه به این شکل است و من از مشاهده چهره‌های منور برادران قمی محروم هستم ولی این هم یکی از اشکال زندگی است و از فراز و نشیب هاست. زندگی از این کوچه پس کوچه‌ها زیاد دارد.

-از مردم عزیز سپاسگزاری می‌کنم بخاطر حرکت عظیم حماسه گونه در سالروز شهادت سلیمانی در کشور بوجود آوردند. شهید سلیمانی و ابومهدی در حرکات خودجوش مردم در سرتاسر کشور تجسم عینی پیدا کردند و روح تازه ای به کالبد کشور و ملت دمیده شد. با هیچ بخشنامه و دستوری امکان نداشت چنین حرکتی ایجاد شود. این حرکت ناشی از بصیرت و حرکت مردم است.

– همچنین تجمع بزرگ و شگفت انگیزی در بغداد و در برخی دیگر از شهرها برای تکریم و بزرگداشت شهید ابومهدی و شهید سلیمانی تشکیل شد؛ از همه برادران و خواهران که در ایران و عراق بودند تشکر می‌کنم.

-یاد شهدای جانباخته در تشییع کرمان و حادثه تلخ هواپیما در تهران را گرامی می‌داریم که حقیقتاً حادثه تلخ و ناگواری بود. این حادثه مسئولین کشور را داغدار کرد و امیدواریم خداوند شهدای کرمان و تهران را مشمول لطف و رحمت خودش قرار دهد و به خانواده‌های آنها صبر و تسلا عنایت کند. البته وظایفی مسئولین دارند که تذکر داده شده است.

-در چهلمین روز شهادت شهید فخری زاده هستیم که باید یاد ایشان را گرامی بداریم. او شهید عالیقدر و شخصیت بزرگی بود. ما دو چهره علمی یعنی شهید فخری زاده و آیت الله مصباح را از دست دادیم. این دو چهره علمی برجسته ای بودند و از هر دو میراث‌های ارزشمندی باقی مانده است.

-لازم است ما از یاد ۱۹ دی سال ۵۶ حراست کنیم، یکی هم اینکه باید از محتوا و مضمون حماسه ۱۹ دی نگهبانی کنیم.

-این یکی از نقطه‌های اوج حیات ملت ایران بود. هر ملتی نقاط اوج و حضیض دارند. نقطه اوج را باید زنده نگهداشت زیرا به آیندگان روحیه می‌دهد و هم باعث افتخار و عزت ملی است. این نقاط اوج در تاریخ ثبت می‌شود و راه آیندگان را روشن می‌کند.

-باید از مضمون حادثه ۱۹ دی حراست کنیم، زیرا راویان خائن و برخی تحلیلگران سعی می‌کنند محتوای حوادث بزرگ را به سود خودشان و به سود قدرت‌های غاصب دنیا تغییر بدهند. این کار از قدیم بوده است. امروز با امکانات ارتباطات جمعی این امکان در اختیار قدرت‌های مغرض قرار دارد که حوادث را تغییر دهند و تفسیر غلط کنند و افکار عمومی را منحرف سازند.

– یکی از کارهای مهمی دستگاه‌های جاسوسی همین است که حوادث دنیا را از زبان و قلم دیگران و آنچه را که مورد نظر خودشان است به زبان این تحلیلگران منعکس کنند. اخیراً یک کتابی مطالعه کردم که یک آمریکایی آن را جمع کرده است. این کتاب درباره تسلط سازمان جاسوسی سیا بر مجلات عمده دنیاست. شرح می‌دهد که چگونه سازمان سیا در مقالات و گفته‌های نویسندگان معروف دخالت کردند و تفسیر خودشان را به جای تفسیر واقعی به افکار عمومی القا کردند. نه فقط در مطبوعات آمریکا بلکه مجلات و مطبوعات اروپایی. این کار در دنیا رایج است.

-با این کار تحلیل انحرافی و تفسیر غلط خود را به افکار عمومی منتقل می‌کنند و افکار عمومی را گمراه می‌کنند. این خطری است که همیشه وجود دارد.

-درباره ۱۹ دی مراقب باشیم این اتفاق نیفتد. رهبری این حرکت عمومی یک مرجع تقلید و روحانی بزرگ و شخصیت برجسته مبلغ و مروج مبانی معرفتی دینی بود. از اول مبارزه این رهبر بزرگ مردم را به دین دعوت می‌کرد. حرکت مردم قم یک حرکت دینی بود زیرا با رهبری امام و تعالیم ایشان بود.

-این حرکت قم یک حرکت ضدآمریکایی و ضد استکباری بود و حرکتی بود ضد قدرت های خبیثی که بخاطر منافع خودشان از رژیم دیکتاتور و ضد دین پهلوی حمایت می‌کردند. این قیام هم جنبه دینی و هم جنبه ضد آمریکایی اشت. قیام ۱۹ دی را می توان اولین ضربه تبر ابراهیمی بر پیکر بت بزرگ دانست. بعد از آن هم ادامهر پیدا

-امروز وضع و حال بت بزرگ را می بینید. این وضع دموکراسی و افتضاح انتخاباتی و حقوق بشرشان است که چندر روز یکبار یک سیاهپوست را بدون دلیل می کشند و قاتل هم تعقیب نمی شود. این ارزش های آمریکایی است که مایه مسخره دنیا شده است. این هم وضع اقتصاد فلج شان است که دهها میلیون بیکار و گرسنه دارند. البته این چیز مهمی است اما عجیب این است که هنوز عده ای قبله و امید و آرزویشان آمریکاست.

– برخی ها فکر می‌کنند اگر با آمریکا تعامل، آشتی و رفیق شدیم کشور بهشت برین می‌شود. کشورهای منطقه ای که امروز با آمریکا هستند ببینید وضعشان چطوری است. آمریکا بعد از حادثه ۱۹ دی دنبال سلطه جهنمی خودش در ایران است.

-آمریکا به طور مرتب درصدد بازگشت به وضعیت گذشته است. برخی دولت های خائن منطقه هم به او کمک می‌کنند. آمریکا منافع خودش را در بی ثباتی منطقه می بیند. وقتی خودش را به منطقه مسلط کند، تا قبل از آن نفعش در بی ثباتی است.

-یک وقت با داعش و یکبار با فتنه ۸۸ دنبال بی ثباتی منطقه است. حالا یک یاوه گوی آمریکایی می‌گوید ایران عامل بی ثباتی منطقه است. ما موجب ثبات هستیم و در مقابل بی ثباتی آمریکایی ایستادیم. در سال ۸۸ می‌خواستند ایران را بی ثبات کنند اما همان کار در سال ۹۹ بر سر خودشان آمد. همین کاری که پریروز عده ای در واشنگتن به کنگره رفتند و آدم های کنگره را از دالان های مخفی فراری دادند، می‌خواستند در ایران انجام دهند. اما خدواند موفق شان نکرد.

-یکی از مسائل پرتکرار در چالش بین ایران و جبهه استکبار، یکی مساله تحریم یکی مساله حضور منطقه ای ایران و یکی مساله توان دفاعی ایران و قدرت موشکی ایران است. آنها دائم یک چیزی می گویند و این طرف هم جواب می دهد. البته مسئولین داخلی جواب استکبار در هر سه مساله را دادند.

-جبهه غرب موظفند این حرکت خباثت آمیز تحریم را خاتمه دهند و آن را فورا متوقف کنند. این وظیفه آنهاست که همه تحریم ها را بردارند. این یک دشمنی بزرگ و بی جهت با ملت ایران است. البته بارها گفتم که آنها باید تحریم را بردارند و ما اقتصادمان را طوری تنظیم کنیم که با وجود تحریم بتوانیم کشور را اداره کنیم.

-ما فرض کنیم تحریم رفع نخواهد شد. البته به تدریج بی اثر می شود اما اگر تحریم باقی بماند اقتصاد را باید طوری برنامه ریزی کنیم که با رفت آمد و تحریم و بازیگری دشمن دچار مشکل نشویم. ما این را به صورت سیاست اقتصاد مقاومتی ابلاغ کردیم.

-اینکه فلان کار را بکنید و نکنید حرف بیخودی است، تحریم باید برداشته شود. در مورد حضور منطقه ای ما که می گویند چرا ایران در منطقه حضور دارد باید بگویم نظام اسلامی موظف است که دوستانش را در منطقه تقویت کند. حضور ما به منظور تقویت هوادارانمان است. نباید کاری کنیم که دوستان و وفاداران ایران در منطقه تضعیف شوند. حضور ما ثبات آفرین است. حضور جمهوری اسلامی موجب برداشته شدن موجبات بی ثباتی است.

-ایران حق ندارد وضع دفاعی کشور را طوری قرار دهد که یک آدم بی عرضه ای مثل صدام بتواند به تهران موشک بزند و ایران کاری از دستش برنیاید. در این تهران یا موشک عراقی می آمد که اروپایی ها داده بودند یا هواپیمای میگ ۲۵ می آمد و بمباران می‌کرد و ما کاری نمی‌توانستیم بکنیم. امروز قدرت دفاعی ایران طوری است که دشمنان ما ناگزیرند که توانایی ایران را به حساب بیاورند. وقتی موشک جمهوری اسلامی می‌تواند پرنده متجاوز آمریکایی را ساقط کند، آن وقتی که موشک ایرانی پایگاه عین الاسد را در هم بکوبند، مجبورند در محاسبات خودشان آن را حساب کنند. ما نباید کشور را بی دفاع بگذاریم و نباید کاری کنیم که دشمن جرئت کند و ما نتوانیم کاری درمقابل دشمن انجام ندهیم.

-ما برخی تعهدات برجامی را کنارگذاشتیم و اخیرا هم ۲۰ درصد را آغاز کردیم. ما فرض کنیم آمریکا به برجام بازگردد. ما هیچ عجله ای نداریم آمریکا به برجام برگردد. مساله ما این نیست، آنچه که مطالبه منطقی ماست رفع تحریم هاست. این حق غصب شده ملت ایران است. آمریکا و اروپا وظیفه دارند حق ملت ایران را ادا کنند. اگر تحریم ها برداشته شد بازگشت آمریکا به برجام معنایی خواهد داشت. البته خسارت های ما هم جزو مطالبات ماست. اما اگر تحریم ها برداشته نشد بازگشت برجام به ضرر ماست.

-البته من به مسئولین در قوه مجریه و قوه مقننه در این زمینه ها گفتم با دقت و با رعایت کامل ضوابط پیش بروند.

-تصمیم مجلس و دولت در باب لغو تعهدات برجام تصمیم درستی است. وقتی طرف مقابل به هیچکدام از تعهداتش عمل نمی‌کند معنی ندارد ایران به تعهداتش عمل کند. از مدتی پیش تدریجا برخی تعهدات را لغو کردند و اخیرا هم  تعهدات دیگری را کنار گذاشتند. اگر آنها به تعهداتشان برگردند ما هم به تعهداتمان برمی‌گردیم. از اول برجام گفتم تعهد در برابر تعهد یعنی باید کار متناظر کنیم

-شنیدم که سوال می شود بنده در یک برنامه تلویزیونی یکبار گفتم دولت جوان حزب اللهی باید بیاید و یکبار گفتم صلاح نیست از مجربین استفاده نشود. این دو با هم می‌سازد. من معتقد به تکیه بر نیروهای جوان هستم. معنای اعتماد به نیروهای جوان این است که دربرخی مدیریت های مهم باید از آنها استفاده شود.

ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی ممنوع است. اگر آمریکایی ها توانسته بودند واکسن تولید کنند این افتضاح کرونایی در کشورشان پیش نمی آمد. این اعتماد هم نیست. گاهی اوقات اینها می‌خواهند واکسن را روی ملت های دیگر آزمایش کنند. من به فرانسه هم خوشبین نیستم زیرا سابقه خون های آلوده را دارند

ادامه دارد…

منبع : خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط