رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 24 دی 1399 - 22:49
  • کد خبر : ۲۲۵۰
  • چاپ خبر : «آب پخش» شهر ملی حصیر و کپوبافی ایران شد

«آب پخش» شهر ملی حصیر و کپوبافی ایران شد

عضو شورای شهر آب پخش گفت: شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی، صنایع‌دستی «آبپخش» دشتستان را به عنوان شهر حصیر و کپو بافی ثبت ملی کرد.

«آب پخش» شهر ملی حصیر و کپوبافی ایران شد

عضو شورای شهر آب پخش گفت: شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی، صنایع‌دستی «آبپخش» دشتستان را به عنوان شهر حصیر و کپو بافی ثبت ملی کرد.

فرخ عباسی عضو شورای شهر آب پخش در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در دشتستان اظهار داشت: پس از طی اقدامات فراوان، کارشناسی شده و هدفمند در منطقه آب پخش و پیگیری‌های مکرر در راستای اخذ عنوان شایسته و بسیار با اهمیت ملی شدن و حضور در جلسه دفاع که در عمارت کوشک برگزار شد، اخیرا با برگزاری جلسه شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی، داوران رای موافق به توسعه یافتگی شهر آب پخش در صنایع دستی داده و این شهر را به عنوان شهر ملی حصیر و کپوبافی ایران انتخاب و تایید کردند.

عضو شورای شهر آبپخش در ادامه اضافه کرد: کسب این نشان ملی، امروز عنوانی بود که آقای دکتر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز مهر تایید بر آن زده و شهر آب پخش را به عنوان شهر ملی حصیر و کپوبافی ایران معرفی کردند.

عباسی خاطر نشان کرد: این طرح را از ابتدای شورای پنجم در دستور کار داشته و کمیسیونی را با این عنوان جهت پیگری و اجرای برنامه ها و سیاست گذاری ها تعریف کرده و همه روزه اقدامات موثری را انجام دادیم.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر فروشگاه‌های متعدد صنایع دستی با بیش از صدها کارگاه و واحدهای تولیدی داریم که بیش از ۱۵۰۰ نفر در این صنعت فعال هستند.

وی یادآور شد: آموزش را از دو سال قبل در مدارس و آموزشگاه های آزاد آغاز کرده و برای بافندگانی که کارت‌های صنعتگری صادر شد، پیگیری لازم را انجام داده و همچنین صنعتگران و هنرمندان متعددی در این عرصه را بیمه کردیم.

عضو  شورای شهر آب پخش با بیان اینکه صنایع دستی آب پخش بارها بر روی آنتن رسانه ملی رفت، افزود: بیش از ۲۰۰ ساعت آموزش را ارائه دادیم و به نحوی موثر مشعل پاک این صنعت را فروزان کردیم.

عباسی  اضافه کرد: اداره پست و تیباکس را به منظور صادرات محصولات صنایع دستی احیا و فعال کردیم و سه سال مداوم همه روز در میدان بودیم تا این عنوان محقق شد و اکنون نیز در میانه راه هستیم.

عباسی با اشاره به اینکه هدف ما شهر جهانی حصیر و کپوبافی است، افزود: این عنوان ظرفیت های فراوان را پیش روی ما باز خواهد کرد که در این راستا تلاش‌ها را ادامه خواهیم داد.

منبع : خبرگزاری ایلنا

اخبار مرتبط