رفتن به بالا
  • یکشنبه - 28 دی 1399 - 15:26
  • کد خبر : ۲۴۴۲
  • چاپ خبر : گناوه در سالروز شهادت حضرت فاطمه (س) به سوگ نشست

گناوه در سالروز شهادت حضرت فاطمه (س) به سوگ نشست

گناوه- آئین‌های ویژه سوگواری و عزاداری در سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) با شعور و شعور فاطمی مردم متدین و ولایتمدار گناوه برپا شد.

به گزارش صبح بوشهر، هم‌زمان با ایام فاطمیه و در سالروز شهادت بانوی دوعالم، حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا (س) آیین‌های سوگواری در مساجد و تکایا، حسینیه‌ها و اماکن مذهبی گناوه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.

اقشار مختلف مردم مؤمن و ولایتمدار شهرستان گناوه هم‌زمان با سراسر کشور و همگام با همه عاشقان و دوستداران اهل‌بیت (ع) در سالروز شهادت بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (س) آئین‌های ویژه به سوگواری و عزاداری بر پا کردند و ارادت خود را بار دیگر به خاندان اهل بیت (ع) ابراز داشتند.

به همین مناسبت و هم‌زمان با ایام حزن و اندوه شیعیان و در سالروز شهادت بانوی دو عالم، آئین ویژه عزاداری و سوگواری در مصلی جمعه گناوه همراه با سخنرانی و عزاداری و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار شد.

در این آئین معنوی حجت الاسلام محمودی از روحانیون اعزامی قم به بیان سخنرانی پرداخت و مرثیه خوانی، قرائت حدیث پرفضیلت کساء و اقامه نماز ظهر و عصر به امامت حجت الاسلام رکنی حسینی امام جمعه گناوه از دیگر بخش‌ها بود.

توزیع نان صلواتی، غذای گرم و بسته‌های معیشتی و حمایتی به نیازمندان، برگزاری مسابقات فرهنگی در فضای مجازی، راه اندازی تاکسی صلواتی و جابجایی رایگان مسافران، پخش نذورات به‌صورت بسته‌های معیشتی، نذورات بهداشتی، نصب پرچم ماشین و نصب پرچم و پلاکارد و بنر مناسبتی در سطح شهر از دیگر برنامه‌های ایام فاطمیه سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (ص) در این شهرستان گناوه است.

به همین مناسبت مسابقه بداهه نویسی «مشق هشتم» به همت انجمن خوشنویسان ایران شعبه گناوه، گروه جهادی مهر مسیحا (هنرمندان) و خادم یاران رضوی شهرستان گناوه با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و بسیج سازندگی و فرهنگی سپاه انصار الحسین (ع) و اداره اوقاف در یادمان شهدای گمنام برگزار شد.

آثار هنرمندان و اساتید شرکت کننده در بداهه نویسی «مشق مقاومت» و «مشق هشتم» به صورت نمایشگاه به مناسبت شهادت بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (ص) در یادمان شهدای گمنام برپا شده است که این نمایشگاه تا روز پنج شنبه دوم بهمن ماه برپا است.

طبخ ۱۲ هزار پرس غذای گرم همزمان با سالروز شهادت حضرت فاطمه (س) از نمونه‌های ارادت به خاندان اهل بیت (ع) بود که توسط گروه جهادی طلاب اجرا شد و بین عزاداران فاطمی و نیازمندان توزیع شد.

مراسم و مجالس مختلفی در سایر اماکن مذهبی این شهرستان در حال برگزاری است و فضای مجازی و حقیقی شهرستان در عزای سرور زنان عالم و دخت نبی اکرم (ص) به سوگ نشسته است.

رئیس شورای هیئت‌های مذهبی شهرستان گناوه اظهار داشت: شور و شعور عاشقان و دلدادگان خاندان نبوت و ولایت هیچ گاه خاموش شدنی نیست و برنامه‌ها و مراسم مختلفی برای ایام فاطمیه توسط هیئت‌های مذهبی در این شهرستان مانند سایر نقاط کشور تدارک دیده شد که در ایام فاطمیه اول با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد و در فاطمیه دوم نیز برنامه ریزی و اجرا شد.

عبدالحمید شیخی افزود: آئین‌های ویژه ایام فاطمیه به صورت حضوری و مجازی با رعایت ۱۴ بند دستور العمل های بهداشتی که در ماه محرم و صفر به هیئت‌ها و حسینیه‌ها ابلاغ شده بود برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۱۸ مراسم در سطح شهرستان با رعایت فاصله اجتماعی و ماسک و نظارت کامل به مدت سه شب در فاطمیه اول برگزار شد ادامه داد: برای ایام فاطمیه دوم نیز بیش از ۳۰ برنامه در ۳۰ نقطه شهرستان گناوه توسط هیئت‌های مذهبی، حسینیه‌ها و مساجد تدارک دیده شده است که در این ایام در شهر و روستا برگزار شد.

رئیس شورای هیئت‌های مذهبی شهرستان گناوه گفت: جهت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و حفظ سلامت شرکت کنندگان، این آئین‌ها توسط گروه‌های ناظران تشکیل شده از خواهران و برادران به طور کامل نظارت می‌شود.

منبع : خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط