رفتن به بالا
  • دوشنبه - 8 فوریه 2021 - 21:27
  • کد خبر : ۳۸۹۳
  • چاپ خبر : وضعیت دوره‌های آموزشی ویژه اتباع افغانی در استان بوشهر مطلوب است

وضعیت دوره‌های آموزشی ویژه اتباع افغانی در استان بوشهر مطلوب است

بوشهر- نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در جنوب کشور گفت: وضعیت دوره‌های آموزشی ویژه اتباع افغانی در استان بوشهر مطلوب است.

به گزارش صبح بوشهر، امانوئل اوورو کندو ظهر دوشنبه در بازدید از کارگاه‌های مهارت آموزی اتباع خارجی در شهر بوشهر با بیان اینکه دوره‌های آموزشی بر اساس نیاز سنجی و نیاز بازار کار برگزار شود، افزود: دوره‌های مهارتی بر اساس نیاز هر منطقه در استان بوشهر برگزار شود.

وی با تاکید بر اینکه محدودیت شرکت اتباع خارجی در چندین دوره مهارتی با تعامل با آموزش فنی و حرفه‌ای مرتفع خواهد شد، ادامه داد: اولویت شرکت در دوره‌های مهارت آموزی برای کسانی است که در دوره‌های مقدماتی حرف مختلف شرکت کرده و باید در دوره‌های تکمیلی شرکت کنند تا منجر به اشتغال برای آنان شود.

اوورو کندو از افزایش حرفه‌های مهارتی برای اتباع خارجی در سال ۲۰۲۱ خبر داد و گفت: تعاملات با آموزش فنی و حرفه‌ای بوشهر بیشتر خواهد شد تا شاهد افزایش اشتغال در حوزه مهارت آموزان اتباع خارجی در استان بوشهر باشیم.

۷۰ درصد مهارت آموزان اتباع خارجه جذب بازار کار شدند

مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان بوشهر هم با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد مهارت آموزان اتباع خارجه جذب بازار کار شده یا در حوزه مشاغل خانگی مشغول به کار هستند، گفت: رصدهای ما حکایت از این دارد که اکثر کارآموزان بعد از اتمام دوره وارد بازار کار شده‌اند.

عبدالمجید دراهکی ظرفیت‌های آموزش فنی و حرفه‌ای بوشهر در جهت توانمندسازی اتباع خارجی را خوب دانست و افزود: آموزش‌های مهارتی به اتباع افغانستان درحرفه‌های آموزشی نظیر طراحی دوخت، کاربرد رایانه در محیط کار، تعمیر وسایل سرد کننده، انیمیشن سازی، پته دوزی و چندین مهارت دیگر در شهرستان‌های بوشهر، دشتی و دشتستان ارائه می‌شود.

وی با تاکید بر توجه به مهارت آموزی پناهندگان در استان بوشهر، بیان داشت: ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به پناهندگان، فرصتی برای اثر گذاری بر توسعه فردی آن‌ها و در نتیجه افزایش خود اتکایی در آن‌ها است.

وی خواستار حضور اتباع خارجی در همه دوره‌های فنی و حرفه‌ای شد و گفت: حضور اتباع خارجی در همه دوره‌های آموزش فنی و حرفه‌ای باعث توانمندسازی جامعه هدف بیشتری خواهد شد و تنوع شغلی برای آنها ایجاد خواهد کرد.

دراهکی با بیان اینکه خدمات آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به اتباع خارجی در دستور کار اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان بوشهر قرار دارد گفت: در راستای هماهنگی‌های انجام شده و با حمایت کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در استان و بعضی مجموعه‌های حمایتی موضوع ارائه خدمات آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به اتباع خارجی در دستور کار قرار گرفت که مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای استان بوشهر طی چند سال گذشته بسیار خوب عمل کرده‌اند.

شایان ذکر است در پایان این بازدید نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در جنوب کشور از نمایشگاه دستاوردهای مهارت آموختگان اتباع خارجی دیدن کردند.

منبع : خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط