رفتن به بالا
  • سه شنبه - 1 تیر 1400 - 18:11
  • کد خبر : ۹۰۵۴
  • چاپ خبر : آمایش ظرفیت‌های تبلیغی، اولویت سازمان تبلیغات اسلامی استان بوشهر

آمایش ظرفیت‌های تبلیغی، اولویت سازمان تبلیغات اسلامی استان بوشهر

بوشهر – مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان بوشهر گفت: آمایش ظرفیت‌های تبلیغی از اولویت‌های اصلی سازمان تبلیغات اسلامی استان بوشهر در سال ۱۴۰۰ است.

حجت‌الاسلام محمدرضا طاهری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در حال حاضر آمایش ظرفیت‌های تبلیغی استان بوشهر به تفکیک شهر، محله و روستا در حال انجام است.

وی ضمن تبریک تقارن میلاد امام رضا (علیه السلام) با روز تبلیغ و اطلاع‌رسانی و همچنین چهلمین سالروز تأسیس سازمان تبلیغات اسلامی تصریح کرد: بر اساس آمایش ظرفیت‌های تبلیغی، ظرفیت‌ها، نیازها و ضرورت‌های هر منطقه را شناسایی می‌کنیم و به تناسب آن نقشه‌ی راهی متناسب با هر زیست‌بوم تعریف می‌کنیم.

طاهری با بیان اینکه حرکت منظم و هماهنگی را برای برطرف کردن نیازها و آسیب‌های فرهنگی هر منطقه تعریف کرده‌ایم گفت: تعاملات خوبی بین اداره کل تبلیغات اسلامی استان با فعالان فرهنگی و مذهبی هر منطقه با هدف تحقق نقشه راه فعالیت‌های فرهنگی تبلیغی استان بوشهر برقرار کرده‌ایم.

وی افزود: سازمان تبلیغات اسلامی از اولین نهادهای مولود انقلاب بوده و با هدف پیگیری تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی به وجود آمده است و حکم تأسیس آن را حضرت امام خمینی در سال ۱۳۶۰ صادر فرمودند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی بوشهر با بیان اینکه سازمان تبلیغات اسلامی پای انقلابی بودنش نیز ایستاده است گفت: اولین رئیس سازمان تبلیغات اسلامی بعد از ۶ روز از تأسیس این سازمان، در جمع ۷۲ تن از حزب جمهوری به شهادت نائل می‌شوند و پیوستن جمع زیادی از مدیران و مبلغان سازمان به خیل شهدا، خود گواه بر این مدعاست.

طاهری در خصوص رویکردهای جدید سازمان تبلیغات اسلامی افزود: در دوره‌ی جدید و پس از صدور حکم رهبر معظم انقلاب برای حجت‌الاسلام و المسلمین قمی، تغییر رویکرد از تصدّی‌گری به تنظیم‌گری و هدایتگری، به‌کارگیری هنر و ابزارهای نوپدید در حوزه تبلیغ دین، عمق‌بخشی به تبلیغ سنتی، تقویت سازوکارها و ارتباطاتی که برای تأثیرگذاری عمیق‌تر بر روی مخاطب نیاز است، به عنوان رویکردهای محوری در دستور کار سازمان تبلیغات اسلامی قرار گرفت.

وی با اشاره به تدوین سند راهبردی سازمان تبلیغات اسلامی و ابلاغ آن به مجموعه‌های استانی بیان کرد: اگر در رویکرد قبلی سازمان تبلیغات اسلامی تصدی بسیاری از امور تبلیغی رد سازمان صورت می‌‎گرفت، در دوره جدید، مأموریت محوری سازمان، راهبری زیست‌بوم فرهنگی است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی بوشهر اضافه کرد: در محیط و اتمسفر فرهنگی جامعه فعلی، فعالان و کنشگران فرهنگی بسیاری در عرصه دین و فرهنگ مردم مشغول تلاشند. اگر این حجم از فعالیت‌های با یکدیگر همگرا و هم‌راستا شود و در راستای یک هدف واحد قرار گیرد، می‌تواند نتیجه مطلوب بزرگ‌تری داشته باشد.

طاهری افزود: اگر ما بخواهیم به بودجه و امکانات محدود سازمان تبلیغات بسنده کنیم، قطعاً اهداف بلندی که رهبر معظم انقلاب برای سازمان ترسیم فرمودند، قابل دستیابی نخواهد بود. لذا تغییر رویکرد سازمان به‌سمت فعالان مردمی و به‌کارگیری ظرفیت‌های ارزشمند خود مردم برای تبلیغ دین به عنوان اصلی‌ترین رویکرد سازمان تبلیغات اسلامی در دوره جدید موردتوجه است.

وی بیان کرد: در رویکرد جدید، تلاش می‌شود از ظرفیت هیئات مذهبی، مراکز قرآنی، روحانیون و مبلغان جوان استفاده بشود و ایده پردازی توسط این بزرگواران صورت بگیرد و طرح‌های خوب انتخاب شود و با توجه به اقتضائات بوم هر استان و منطقه، بهترین طرح‌ها انتخاب شود و در مقام عملیات و اجرا، تمام ظرفیت‌ها به کمک بیاید تا درنهایت به هدف مطلوب دست پیدا کنیم.

طاهری افزود: در این دوره‌ی جدید، تلاشمان این است که ظرفیت‌های ارزشمند دینی، تبلیغی و فرهنگی در استان را شناسایی بکنیم و بر نقاط قوت و فرصت‌ها تکیه کنیم و با استفاده از آنها، نقاط ضعف و تهدیدها را برطرف کنیم و درنهایت اهداف موردنظر را در هر شهرستان به تناسب اقتضائات و زیست‌بوم فرهنگی آن برگزیده و نقشه راه آن شهرستان ترسیم شود.

وی اضافه کرد: در رویکرد جدید با همدلی و هم‌افزایی نهادها و شخصیت‌های فرهنگی، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری متناظر با راهبردهای کلان سازمان، در سطح استان صورت خواهد گرفت.

مدیرکل تبلیغات اسلامی بوشهر با اشاره به مناسبت امروز یعنی روز تبلیغ و اطلاع‎‌رسانی دینی خاطرنشان کرد: جلوه‌ای از این تغییر رویکرد را در مراسمی که امروز با حضور تمام فعالان تبلیغی استان در محل سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد، مشاهده کردیم، در این مراسم، مبلغان برتر از بین همه‌ی روحانیون فعال استان چه آن‌هایی که در قالب روحانیون مستقر با سازمان تبلیغات مرتبط هستند، چه آن‌هایی که در قالب طرح هجرت تحت پوشش حوزه‌ی علمیه بوشهر هستند، چه آن بزرگوارانی که در قالب قرارگاه پیشرفت و آبادانی با سپاه مرتبط هستند و چه مبلغینی که در قالب نیروهای نظامی و انتظامی مشغول فعالیت هستند ارزیابی شدند و به افرادی که نقشی ویژه در تبلیغ استان ایفا کرده‌اند، جوایزی اهدا شد.

منبع : خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط