رفتن به بالا
  • سه شنبه - 25 آذر 1399 - 07:33
  • کد خبر : ۳۵۰
  • چاپ خبر : تغییر رسمی مهره‌ها در کاخ سفید/ پایان تلخ ترامپ در خانه پوشالی

تغییر رسمی مهره‌ها در کاخ سفید/ پایان تلخ ترامپ در خانه پوشالی

سرانجام پس از یک ماه از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، با رای الکترال کالج تکلیف مستاجر کاخ سفید مشخص شد و بدین ترتیب عمر سیاسی فردی که خود را مرکز ثقل جهان می‌دانست به پایان رسید.

صبح بوشهر – گروه بین الملل: شب گذشته الکترال کالج آمریکا به طور رسمی پیروزی جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری را بر دونالد ترامپ، رقیب جمهوریخواه او تایید کرد، امری که به معنای نقطه پایانی بر تلاش‌های آقای ترامپ برای تغییر نتیجه انتخابات خواهد بود.

کالیفرنیا، پرجمعیت‌ترین ایالت کشور، غروب دوشنبه ۵۵ رای الکترال خود را به بایدن داد و به این ترتیب او ۲۷۰ رای لازم برای رسیدن به کاخ سفید را دریافت کرد. بر اساس نتایج انتخابات نوامبر جو بایدن ۳۰۶ رای الکترال کسب کرد و آقای ترامپ نیز ۲۳۲ رای.

آرای الکترال در حالی اعلام شد که ترامپ تلاش گسترده‌ای را برای تغییر رای اعضای الکترال انجام داده بود اما شب گذشته این نهاد تیر خلاص را به ترامپ زد.

آمریکا در دوران دونالد ترامپ همان مسیری را رفت که روسای جمهور اسبق ایالات متحده رفته بودند اما وی این کار را با سر و صدای زیاد و افزودن علایق شخصی و منافع مالی مورد نظر خود انجام می‌داد

با این اعلام باید منتظر ژانویه و تحلیف مراسم ریاست جمهوری در آمریکا بود و این در حالی است که ترامپ پیشتر اعلام کرده بود در این مراسم شرکت نخواهد کرد.

پایان مرد پر مدعا

هر چند آمریکا در دوران دونالد ترامپ همان مسیری را رفت که روسای جمهور اسبق ایالات متحده رفته بودند اما وی این کار را با سر و صدای زیاد و افزودن علایق شخصی و منافع مالی مورد نظر خود انجام می‌داد.

شاید باور کردن و قبول شکست برای ترامپ سخت باشد چون او توانسته بود در چهار سال گذشته با جذب دلارهای کشورهای عربی خاورمیانه تا حدی چرخ اقتصاد آمریکا به حرکت دربیاورد اما از سوی دیگر اقدامات وی عاملی شده بود برای چندپاره شدن جامعه آمریکا و دور شدن تدریجی متحدان سنتی ایالات متحده از واشنگتن.

ترامپ به مدد قدرت اقتصادی و نظامی آمریکا خود را مرکز ثقل جهان می‌دانست و سعی داشت دنیا را بر اساس منافع خود تغییر بدهد اما توجهی به این نکته نداشت که اقتصاد و ارتش ایالت متحده فقط ظاهر یک ابرقدرت دارند و از درون پوچ هستند. او کاخ سفید را محلی برای تحقق رویاهای خود می‌دانست اما غافل از این بود که کاخ سفید یک خانه پوشالی است.

راه سخت بایدن و عدم تغییر عمده در سیاست‌های کاخ سفید

هر چند جو بایدن وعده‌های زیادی را برای کنار گذاشتن آنچه در دوران ترامپ در کاخ سفید حادث شده را داده اما با توجه به عملکرد روسای جمهور اسبق آمریکا و سیاست‌های کلان این کشور نمی‌توان انتظار تغییرات عمده را در کاخ سفید داشت.

بایدن وعده بازگشت به برجام را داده اما این توافق نه دیگر آن سندی است که در سال ۲۰۱۵ بر سر آن توافق شده و نه ایران از عملکرد طرف‌های امضا کننده این سند راضی است.

هر چند جو بایدن وعده‌های زیادی را برای کنار گذاشتن آنچه در دوران ترامپ در کاخ سفید حادث شده را داده اما با توجه به عملکرد روسای جمهور اسبق آمریکا و سیاست‌های کلان این کشور نمی‌توان انتظار تغییرات عمده را در کاخ سفید داشت

بایدن از بازگشت آمریکا به معاهده آب و هوایی پاریس سخن گفته اما آیا متحدان آمریکا آنچه را ترامپ در چهار سال گذشته انجام داده فراموش می‌کنند؟

علاوه بر این موارد بایدن با چالش‌های جدی دیگری در خصوص تعاملات آمریکا در ناتو و همچنین مناسبات واشنگتن با کشورهای خاورمیانه مواجه خواهد بود.

تغییر مهره‌ها و نه سیاست‌ها

آنچه مسلم است و نباید درباره آن دچار اشتباه شد آن است که نباید انتظار تغییرات کلان در سیاست‌های آمریکا را داشت بلکه سیاست‌های کلان ایالات متحده ثابت است و فقط مجریان آن تغییر می‌کنند.

منبع : خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط