رفتن به بالا
  • پنجشنبه - 2 بهمن 1399 - 10:49
  • کد خبر : ۲۶۸۵
  • چاپ خبر : ساماندهی انبارهای ضایعات / تشکیل سازمان پسماندشهرستان گناوه / استفاده از شرکت های دانش بنیان در حوزه پسماند

ساماندهی انبارهای ضایعات / تشکیل سازمان پسماندشهرستان گناوه / استفاده از شرکت های دانش بنیان در حوزه پسماند

فعالان محیط زیستی گناوه خواستار خواستار تشکیل سازمان پسماند و اجرای طرح تفکیک از مبداً پسماندهای شهری هستند.

ساماندهی انبارهای ضایعات / تشکیل سازمان پسماندشهرستان گناوه / استفاده از شرکت های دانش بنیان در حوزه پسماند

فعالان محیط زیستی گناوه خواستار خواستار تشکیل سازمان پسماند و اجرای طرح تفکیک از مبداً پسماندهای شهری هستند.

مدیرعامل انجمن یاوران سبز اندیش گناوه در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در بوشهر با اعلام این مطلب افزود : چندین سال است که به دنبال راه اندازی سازمان پسماند شهرداری های شهرستان هستیم و این موضوع را هم در شورای قبلی و هم شورای شهر فعلی پی گیری نموده ایم اما تا کنون نتیجه ای در بر نداشته است.

غلامرضا نعمتی افزود : سایت پسماند شهرداری گناوه فقط مختص این سازمان نبوده و از روستاهای اطراف نیز شاهد حمل زباله به این سایت هستیم و حداقل انتظار این است که نظارت کافی و کامل بر روی آن صورت پذیرد.

نعمتی اضافه کرد: ایجاد سایت پسماند در هر منطقه نیاز به یکسری امکانات زیرساختی و تجهیزات برای دفع زباله‌های غیر قابل برگشت به چرخه حیاط دارد و ضمناً بازیافت پسماند نیز می بایست در مبدأ انجام و پسماندهای غیر قابل بازیافت مطابق استاندارد های زیست محیطی و بهداشتی  در سایت پسماند دفع شوند اما متاسفانه شاهد پدیده زباله گردی هم در سطل های زباله شهری و هم در سایت پسماند توسط افراد مختلف می باشیم.

مدیرعامل انجمن یاوران سبز اندیش طبیعت گناوه با تاکید بر استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان جهت انجام خدمات مربوط به سایت پسماند در گناوه افزود : شرکت های متعددی در این حوزه مشغول به فعالیت هستند و نیاز به حمایت بخش دولتی دارند اما متاسفانه به دلایل متعدد مورد بی مهری متولیان امر قرار گرفته اند که نتیجه آن نیز وضعیت نا بسامان پسماند شهر و وجودد انبارهای متعدد ضایعاتی در مناطق مسکونی شهر می باشد ، که نارضایتی شهروندان را نیز در پی داشته است.

وی راهکار برون رفت از وضعیت فعلی نابسامان پسماند گناوه را تغییر نگاه شهرداری ها نسبت به موضوع پسماند بیان کرد و افزود : در مزایده های پسماند صرفاً مـوضـوع دآرمد زایی نباید مدنظر قرار گرفته شود ، بلکه در مرحله اول می بایست کیفیت کار و انجام اصولی تفکیک از مبدأ مورد توجه شهرداری قرار گرفته شود که نیاز است در یک برنامه زمانی لازم فرهنگ سازی این موضوع توسط کارفرما و پیمانکار طرف اجرای قرارداد با نظارت همه سازمانهای متولی انجام پذیرد.

نعمتی اضافه کرد : برگزاری مداوم جلسات کمیته پسماند و حضور افراد صاحب نظر و مسئول در این جلسات می تواند باعث کمک به بهبود این حوزه شود و همچنین انتظار می رود تا از ظرفیت فعالان محیط زیستی در کمیته های پسماند شهرستان استفاده شود.

13920503144108353885754

انبارهای ضایعاتی جمع آوری شوند

مسئول کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهر گناوه هم در گفت وگو با خبرنگار ایلنا با اعلام این مطلب افزود : پیمانکار قبلی سایت پسماند گناوه به‌رغم اینکه چند ماه از مدت زمان اجرای قراردادش باقی مانده بود اما به دلیل آنچه که ادعا کرد مبنی بر متضرر شدن در این پیمان ، از ادامه کار سر باز زد که این موضوع باعث اختلاف بین شهرداری و این پیمانکار شد.

ماندنی عرب زاده افزود : در همین راستا شهرداری برای حل این مشکل ، امور قانونی واگذاری سایت پسماند به پیمانکار جدید را انجام داده است اما با توجه به حدنصاب نرسیدن تعداد پیمانکاران این مزایده به مرحله دوم رسیده است. 

او در پایان با اشاره به نیاز به ساماندهی انبارهای ضایعاتی موجود در گناوه افزود : شهرداری موظف شده است تا برابر قانون با انبار های ضایعاتی داخل حریم مسکونی شهر رفتار نموده و در صورت ممنوع بودن حضور آنها ، اقدامات قانونی لازم را جهت تعطیلی این انبار ها انجام دهد .

منبع : خبرگزاری ایلنا

اخبار مرتبط