رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 7 آوریل 2021 - 16:25
  • کد خبر : ۶۰۴۴
  • چاپ خبر : تداوم فتوحات ارتش و کمیته های مردمی یمن در مأرب

تداوم فتوحات ارتش و کمیته های مردمی یمن در مأرب

پیشروی های ارتش و کمیته های مردمی یمن در حالی در جبهه مارب ادامه دارد که ریاض تمام توان سیاسی و نظامی خود را برای ممانعت از دست رفتن این منطقه راهبردی به کار بسته است.

صبح بوشهر – گروه بین الملل: نبرد در اطراف شهر مارب در حالی ادامه دارد که نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن هر روز دستاوردهای جدیدی به دست می‌آورند و شاهد فتح مناطق مهم به دست آنها هستیم.

پیشروی به سوی عمق مارب با وجود حملات هوایی جنگنده‌های ائتلاف تحت سرکردگی سعودی ادامه دارد. هدف از این حملات سد کردن پیشروی نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن است اما تاکنون این حملات نتوانسته است که در پیشروی نیروهای دولت نجات ملی یمن خللی ایجاد کند.

این تحرکات همزمان با بکارگیری گسترده القاعده و تکفیری‌ها از سوی ائتلاف سعودی و دولت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری فراری و مستعفی یمن است که این تحرکات هرگز سبب نخواهد شد که یمنی‌ها در خارج کردن مارب از طمع ورزی های آمریکا و امارات ذره‌ای به خود تردید راه دهند.

تحرکات در تعز برای کاستن از فشار بر روی مارب

رسانه‌های سعودی و غربی برای اینکه نگاه‌ها را از جبهه‌های مارب به سمت جبهه‌های دیگر منحرف کنند هرازگاهی در راستای بازارگرمی برای پیروزی‌های خیالی ائتلاف سعودی در تعز حرکت می‌کنند تا شاید بتوانند از شدت فشار بر روی مارب کم کنند.

در واقع حملات به تعز به نوعی انتقام گیری از افراد بی گناه با هدف قراردادن مناطق مسکونی هم هست.

همکاری تنگاتنگ ائتلاف سعودی با القاعده و گروههای تروریستی در مارب

سازمان امنیت و اطلاعات دولت نجات ملی یمن چندی قبل در گزارشی اطلاعاتی از فعالیت القاعده و عناصر آن در استان مأرب و ساختار سازمانی آن موسوم به ولایت مأرب خبر داد.

در گزارش دستگاه امنیت و اطلاعات دولت نجات ملی یمن، پناهگاه‌ها، خانه‌ها و مزارع مورد استفاده تررویست‌های القاعده در استان مأرب، هتل‌های محل سکونت، انبارهای سلاح و تجهیزات و اردوگاه‌های آموزشی و مسیرهای رفت و آمد آنها به مأرب و رابطه آنها با ائتلاف سعودی و حضورشان در جبهه‌های جنگ، مشخص شده است در گزارش دستگاه امنیت و اطلاعات دولت نجات ملی یمن، پناهگاه‌ها، خانه‌ها و مزارع مورد استفاده تررویست‌های القاعده در استان مأرب، هتل‌های محل سکونت، انبارهای سلاح و تجهیزات و اردوگاه‌های آموزشی و مسیرهای رفت و آمد آنها به مأرب و رابطه آنها با ائتلاف سعودی و حضورشان در جبهه‌های جنگ، مشخص شده است.

این نهاد امنیتی و اطلاعاتی یمن در ادامه تاکید کرده که با ارائه این اطلاعات، قصد دارد حجم توطئه‌ها علیه ملت یمن و میزان حمایت و تسهیلاتی که این عناصر تروریست توسط کشورهای متجاوز و در رأس آن آمریکا دریافت می‌کند را آشکار کند.

پیش‌تر «عبدالکریم الحوثی» وزیر کشور دولت نجات ملی یمن گفته بود که ائتلاف سعودی از عناصر داعش و القاعده برای جنگ علیه نیروهای یمنی استفاده می‌کند. تاکنون شماری از سرکرده‌های گروه‌های تروریستی داعش و القاعده در بخش‌های جنوبی یمن توسط نیروهای امنیتی دستگیر یا کشته شدند.

ضجه های ریاض و متحدان غربی

اهمیت راهبردی مارب سبب شده است که با نزدیک شدن نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به شهر مارب ضجه ریاض و متحدان غربی و بین المللی بلند شود. آنها برای اینکه هدف نامشروع خود را به پیش ببرند نبرد ارتش و کمیته‌های مردمی در مارب را به عنوان آنچه عدم تمایل صنعا برای صلح می‌خوانند، عنوان می‌کنند. در پاسخ به این شبهه باید گفت که اولاً، دولت نجات ملی یمن همواره بر برقراری صلح در یمن تاکید کرده است اما به شرط اینکه محاصره یمن پایان داده شود و جنگ تمام شود.

در ثانی سوال بزرگی که در ذهن متبادر می‌شود این است که چرا همه اهتمام جامعه بین المللی و سازمان ملل روی جبهه مارب گذاشته شده است و دیگر جبهه‌ها نادیده گرفته شده است؟

پیشنهاد ریاض برای توقف جنگ در مارب چیست؟

عربستان سعودی برای جلوگیری از دست دادن مأرب، با وساطت سفیر سوئد پیشنهادی را برای توقف نبردها در مأرب به انصارالله ارائه کرده است.

براساس گزارش رسانه‌های سعودی، به نقل از پیتر سمنبی سفیر سوئد در یمن بیانیه‌ای خبری را منتشر کردند که در آن به احتمال اجرای توافقی مشابه توافق الحدیده (توافق استکهلم) در مأرب اشاره شده است.

سمنبی در این بیانیه گفته است که توافق استکهلم که با حمایت کشورش در سواحل غربی یمن اجرا شده است از بروز یک فاجعه انسانی بزرگ در الحدیده جلوگیری کرده است.

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که تعهدات ائتلاف سعودی در توافق الحدیده (از بازگشایی فرودگاه صنعاء تا ورود کشتی‌های سوخت به سواحل الحدیده و…) به بهانه‌های مختلف تاکنون اجرا نشده و نوار ساحلی این استان روزانه شاهد صدها نقض آتش‌بس است.

پیشنهاد سعودی‌ها همزمان با مذاکرات جاری در عمان و همچنین نبردهای مأرب، نشان می‌دهد که سعودی‌ها برای جلوگیری از سقوط آخرین سنگر خود، تمام توان نظامی و سیاسی خود را به کار گرفته‌اند. به نوعی آنها در تلاشند تا توافق مأرب را پیش زمینه توافق جامع یمن کنند؛ اما باطن این موضوع خرید زمان برای سعودی‌هاست و انصارالله به راحتی می‌تواند وعده‌های پوچ مطرح شده در مذاکرات را رها کند و کنترل مأرب را طی عملیاتی بدست بگیرد سعودی‌ها برای جلوگیری از سقوط آخرین سنگر خود، تمام توان نظامی و سیاسی خود را به کار گرفته‌اند. به نوعی آنها در تلاشند تا توافق مأرب را پیش زمینه توافق جامع یمن کنند. در این صورت دسترسی به توافق جامع صلح در یمن مسیر جدی‌تری را طی خواهد کرد.

پیروزی‌های متوالی انصارالله در اطراف شهر مارب

نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن هر روز پیروزی و فتوحات جدیدی به دست می‌آورند و با تسلط بر ارتفاعات مهم و راهبردی ائتلاف سعودی به شهر مارب نزدیک و نزدیکتر می‌شوند و بسیاری از مناطق راهبردی زیر آتش نیروهای یمنی قرار گرفته است.

آنچه در پایان می‌توان گفت این است که حرکت‌های مکارانه ائتلاف ریاض و متحدان غربی آن نخواهد توانست که در پیشروی‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در جبهه مارب خللی ایجاد کند و به زودی شاهد فتح این شهر خواهیم بود.

منبع : خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط