رفتن به بالا
  • جمعه - 9 آوریل 2021 - 11:49
  • کد خبر : ۶۰۹۲
  • چاپ خبر : گلایه صیادان روستای باشی از نبود اسکله صیادی/ اشتغال ١٢٠ خانوار در گرو صیادی است/ هر شب مجبور به حمل موتورهای قایق به منازل خود هستیم

گلایه صیادان روستای باشی از نبود اسکله صیادی/ اشتغال ١٢٠ خانوار در گرو صیادی است/ هر شب مجبور به حمل موتورهای قایق به منازل خود هستیم

جمعی از صیادان روستای ساحلی باشی از بخش دلوار شهرستان تنگستان از نبود اسکله صیادی در این روستا گلایه کردند.

گلایه صیادان روستای باشی از نبود اسکله صیادی/ اشتغال ١٢٠ خانوار در گرو صیادی است/ هر شب مجبور به حمل موتورهای قایق به منازل خود هستیم

جمعی از صیادان روستای ساحلی باشی از بخش دلوار شهرستان تنگستان از نبود اسکله صیادی در این روستا گلایه کردند.

به گزارش‌خبرنگار ایلنا بوشهر ، این صیادان طی نامه ای به مسئولان شهرستان تنگستان استان بوشهر خواستار رفع این مشکل در روستای خود شدند.

در متن نامه این صیادان که نسخه ای از آن به خبرگزاری ایلنا ارسال شده آمده است: فعالیت اقتصادی و کاری مستلزم زیرساخت‌های خاص خود است و همین مسئله یعنی نبودن ِ زیرساخت لازم (اسکله) در این روستا، موجب بروز مشکلات متعددی برای این قشر زحمتکش شده است.

حدود ۴٠ قایق در این روستا فعالیت دارند که با احتساب هر قایق که سه نفر در آن فعالیت دارند، حدود ١٢٠ نفر از همین طریق امرار معاش می‌کنند اما بدلیل نبودن اسکله، مشکلاتی را موجب شده که همین امر، نه تنها بازدهی آنان را کاهش می‌دهد بلکه زیان‌های بعدی متعاقب آن، واقعا سخت و غیر قابل جبران است.

قایق داران مجبورند هر شب علیرغم خستگی مفرط، موتور قایق خود را با وسیله ای که هزینه هم دربر دارد به خانه آورده و روز بعد هم همین‌گونه به ساحل برگردانند که با یک حساب سرانگشتی می‌توان به عمق مشکلات و زیان‌های این چنین فعالیتی پی برد.

اولاََ که اینگونه فعالیتی با این همه مشقات هیچ دوامی نخواهد داشت و حداکثر ٨ یا ٩ سال هم قایق دار و هم صیادان بدلیل خستگی های حاشیه ای، بنوعی دچار ضعف و خستگی و در نتیجه از کار افتادگی زودرس خواهند شد و با میانگین هرخانوار که متوسط آن ۵ نفر است حدود ۶٠٠ نفر که خود جمعیت یک روستاست به یکباره بی درآمد شده و سربار ِ دولت خواهند شد.

دوماََ بدلیل خستگی ناشی از هدر رفت ِ انرژی مفید یک کارگر، که بخشی از فعالیت روزانه آنان که باید طبیعتا به کار خود توجه داشته باشد با همین زحمات تحمیل شده که جهت حفظ سرمایه خود صرف می کنند ، موجب زبان اقتصادی قایق داران و پایین آمدن درآمد سرانه و حداقلی آنان شده و ناگفته پیداست که این هدر رفت ِ انرژی و درآمد، خود عاملی برای ناهنجاری های رایج بعدی و البته خلاف قانون خواهد شد.

لذا مستدعی است جهت حمایت از قایق داران و بالطبع صیادان و کارآفرین هایی که با سرمایه خود وارد این عرصه شده‌اند؛ مقرر فرمایید در خصوص احداث اسکله در روستای ساحلی باشی که مستعد هرنوع سرمایه‌گذاری در این خصوص است اقدامات لازم را معمول و مبذول فرمایید.

جمعی از قایق داران روستای باشی بخش دلوار

منبع : خبرگزاری ایلنا

اخبار مرتبط