رفتن به بالا
  • پنجشنبه - 27 خرداد 1400 - 07:17
  • کد خبر : ۸۶۰۲
  • چاپ خبر : حدود ۱۰ درصد به تعداد تعرفه‌های رأی افزوده شده است

حدود ۱۰ درصد به تعداد تعرفه‌های رأی افزوده شده است

سخنگوی شورای نگهبان گفت: برای رفع نگرانی در زمینه کمبود تعرفه، حدود ۱۰ درصد به تعداد تعرفه‌های رأی افزوده شده است.

به گزارش صبح بوشهر، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان صبح امروز(پنجشنبه) در نشست خبری با حضور رسانه‌های داخلی و خارجی که در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، با اشاره به اقدامات شورای نگهبان برای انتخابات ۱۴۰۰، گفت: تعبیری که مقام معظم رهبری برای انتخابات فردا داشتند، این بود که رویداد سرنوشت‌سازی است که انتخابات ۱۴۰۰ را رقم می‌زند. ما البته چهار انتخابات را داریم و دو انتخابات سراسری و دو انتخابات هم در حوزه‌های مختلف برای میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری داریم.

کدخدایی ادامه داد: وظیفه شورای نگهبان در بحث انتخابات، پاسداری و صیانت از آرای مردم است. این وظیفه را در ادوار مختلف انتخابات انجام داده و شورای نگهبان تمام تلاشش را به کار گرفته تا این حق‌الناس در واقع به درستی صیانت و پاسداری شود و از حق مردم در تعیین سرنوشت‌شان نگاهبانی شود.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: ما علاوه بر بحث سلامت انتخابات که همیشه یک ملاک اصلی برای شورای نگهبان بوده و وظیفه اصلی شورای نگهبان در حوزه اصلی انتخابات است، سلامت مردم را هم مد نظر داریم و به همین خاطر اقدامات مختلفی هم در این زمینه انجام دادیم.

کدخدایی ادامه داد: وقتی که ما از جایگاه مردم و نقش مردم در تعیین سرنوشت شان سخن می‌گوییم، از یک نظام مردم‌سالار دینی صحبت می‌کنیم. طبیعتاً انتظار این است که پاسداری و صیانت از آرای مردم به صورت صحیح انجام شود.

وی متذکر شد: دغدغه‌هایی را که مقام معظم رهبری روز گذشته مطرح فرمودند بسیار به جا است و شورای نگهبان هم در طول یک سال گذشته، آمادگی لازم را برای نظارت موثر بر انتخابات داشته و برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شده است.

کدخدایی تصریح کرد: یکی دیگر از موضوعات مربوط به تعرفه‌ها است. در زمانی که طرح اولیه آن از سوی وزارت کشور مطرح می‌شود، باید در شورای نگهبان به تایید برسد. یعنی طرح تعرفه ها هم باید به تایید شورای نگهبان برسد.  علاوه بر این، کارهای کارشناسی زیادی دوستان ما در ادارات مختلف و اداره کل انتخابات انجام می‌دهند اما باید نهایتاً به تایید شورای نگهبان برسد.

به صورت ۲۴ ساعته به چاپ تعرفه‌ها نظارت می‌کنیم

وی ادامه  داد: مرحله بعدی چاپ تعرفه‌ها است که در مرحله چاپ، ناظرین به صورت ۲۴ ساعته نظارت می‌کنند تا به مرحله توزیع برسد و در مرحله توزیع تعرفه‌ها هم اقدامات مختلفی برای صیانت از این تعرفه‌ها در مرحله توزیع انجام شده است و خواهد شد.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: برخی از مناطق جمعیت بیشتری دارند که تدابیری اندیشیده شده است که این مناطق  کمبود تعرفه نداشته باشند و علاوه بر آن، ستاد نظارت بر انتخابات با همه شعب در تماس است که اگر چنین مشکلی اتفاق افتاد، بتوانند در کوتاه ترین فرصت آن را رفع کنند.

وی گفت: سلامت مردم هم در صحبت های رهبر انقلاب مطرح بود و ما باید تدابیری برای رعایت سلامت مردم داشته باشیم. خوشبختانه تدابیری انجام شده است و فاصله گذاری ها رعایت و بیشتر از فضای باز استفاده می‌شود. برای شعب، بحث ضدعفونی کردن هم مورد توجه قرار می‌گیرد. یک نفر امسال ناظر از سوی وزارت بهداشت برای رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در هر شعبه حضور خواهد داشت و قبلا هم گفتم اثر انگشت حذف شده است و احراز هویت به صورت الکترونیک انجام می‌شود.

پیش‌بینی حدود ۶۷ هزار شعبه در سراسر کشور برای انتخابات

سخنگوی شورای نگهبان اظهار کرد: چیزی در حدود ۶۷ هزار شعبه در سراسر کشور برای انتخابات فردا پیش‌بینی شده که این میزان، نسبت به انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶، ۷ درصد و نسبت به انتخابات مجلس، ۲۲ درصد افزایش یافته است.

کدخدایی اظهار داشت: نمایندگان کاندیداها در روز انتخابات در شورای نگهبان حضور یافته و از نزدیک نظارت خواهند کرد.

وی بیان کرد: از جهت نظارت شورای نگهبان بر انتخابات هیچ نگرانی‌ وجود ندارد و نظارت موثر شورای نگهبان با دقت انجام خواهد شد.

شورای نگهبان براساس مباحث سیاسی صلاحیت‌ها را بررسی نکرده است

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: در انتخابات ریاست‌جمهوری، از همه‌ گروه‌ها در رقابت‌ حضور دارند. نظر شورای نگهبان براساس قانون است و شورا بر اساس مباحث سیاسی، صلاحیت‌ها را هرگز بررسی نکرده و نمی‌کند.

کدخدایی تاکید کرد: شورای نگهبان وظیفه نظارتی خود را براساس قانون انجام می‌دهد و احراز صلاحیت‌ها هم بر مبنای قانون اساسی انجام خواهد شد. رأی اکثریت اعضای شورای نگهبان، ملاک نهایی برای احراز یا عدم احراز داوطلبان است. امیدوارم در آینده اشکالاتی که در قوانین انتخاباتی ما وجود دارد، از سوی مجلس شورای اسلامی بررسی و رفع شود.

بین ۳ تا ۵ ناظر شورای نگهبان در شعب اخذ رأی حضور دارند

وی با بیان اینکه وظیفه شورای نگهبان براساس قانون، نظارت بر انتخابات است، گفت: در روز انتخابات هم وظیفه ما پاسداری و صیانت از آرای مردم است و بر این مبنا، ناظران شورای نگهبان بین ۳ تا ۵ نفر در شعب اخذ رأی مستقر هستند و هر تخلف احتمالی به صورت دقیق مورد بررسی قرار می‌گیرد.

حدود ۱۰ درصد به تعداد تعرفه‌ها افزوده شده است

شورای نگهبان تصریح کرد: در این دور از انتخابات، ۱۰ درصد تعرفه‌ها افزایش پیدا کرده است و به صورت برخط و آنلاین با همه شعب در تماس هستیم تا مشکل کمبود تعرفه نداشته باشیم.

ادامه دارد …

منبع : خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط