رفتن به بالا
  • شنبه - 29 خرداد 1400 - 06:10
  • کد خبر : ۸۸۰۱
  • چاپ خبر : جزئیات حضور ملت پای صندوق/بالاترین مشارکت در کدام استان رقم خورد؟

جزئیات حضور ملت پای صندوق/بالاترین مشارکت در کدام استان رقم خورد؟

آمارهای غیررسمی مشارکت در انتخابات از همان ساعات پایانی رأی‌گیری در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شد، در این گزارش آخرین جزئیات آمارهای رسمی استان‌های مختلف کشور را می‌خوانید.

صبح بوشهر – گروه استان‌ها: ملت ایران اسلامی روز ۲۸ خردادماه با حضور باشکوه در پای صندوق‌های رأی، برگ زرین دیگری در کتاب پرافتخار ایران اسلامی ثبت کردند.

ملت ایران همواره ثابت کرده است که در برهه‌های حساس تاریخ حضور با بصیرت داشته و هر بار با مشارکت خود درصحنه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و … توطئه‌های دشمنان کشور را خنثی کرده‌اند و ۲۸ خردادماه نیز بار دیگر حضور پرشکوه و آگاهانه ملت ایران ثبت شد و همه قشرها به‌ویژه جوانان رأی اولی حضور مؤثر خود را درصحنه سیاسی کشور به نمایش گذاشتند.

در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا حدود ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر رأی واجد شرایط رأی دادن بودند که یک‌میلیون و ۳۹۲ هزار و ۱۴۸ نفر رای اولی محسوب می‌شدند.

خیلی‌ها توان راه رفتن نداشتند اما شوق حفظ حریم انقلاب، به آنان اراده رفتن داد و به پای صندوق‌های رأی آمدند و برخی‌ها نیز با آنکه سه برابر چله انقلاب اسلامی، زندگی کردند و سن داشتند، به رغم کهولت سن، آمدند تا امضای حضور بزنند.

ایران و ایرانی برنده آزمون بزرگ/ «۲۸ خرداد» جشن ملی شد

جمعه‌ای که گذشت برای مردم ایران اسلامی یک جشن بزرگ بوده است، از حضور زوج‌هایی که ۲۸ خرداد را برای زندگی مشترک برگزیدند تا رأی اولی‌هایی که شوق حضور را با شعور در هم آمیختند. ایرانی‌ها تا سحر پای صندوق‌های رأی بودند و جای جای کشورمان صحنه‌های زیبایی از مشارکت و حضور ثبت شده است.

با توجه به در جریان بودن شمارش آرا در استان‌های مختلف کشورمان آمار اولیه از مشارکت در استان‌های مختلف توسط مراجع رسمی منتشر و در جدول زیر تجمیع شده است. این آمار به‌مرور تکمیل و به‌روزرسانی می‌شود.

اعلام مشارکت ملت در استان‌ها توسط مراجع رسمی

مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری ایلام از مشارکت ۶۳ درصدی مردم ایلام در انتخابات ۲۸ خردادماه ۱۴۰۰ خبر داده است.

محمود قاسم نژاد رئیس ستاد انتخابات گیلان هم با اشاره به شرکت یک میلیون و ۱۳۲ هزار و ۲۶۹ نفر در انتخابات ریاست جمهوری، گفت: این میزان مشارکت ۵۶.۹۳ درصد گیلانیان در این انتخابات بوده است.

ایران و ایرانی برنده آزمون بزرگ/ «۲۸ خرداد» جشن ملی شد

قاسم نژاد به مشارکت گیلانیان با بیان اینکه میزان مشارکت مردم در انتخابات شوراهای شهر و روستا نیز به همین اندازه است، گفت: یک میلیون و ۱۲۱ هزار و ۴۴۸ نفر در ششمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا شرکت داشتند.

وی اضافه کرد: در انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه آستانه اشرفیه هم ۵۲ هزار و ۸۶۷ نفر معادل ۶۰.۹۰ درصد مشارکت داشتند.

هادی حق شناس استاندار گلستان هم اظهار کرد: بیش از ۸۰۰ هزار تعرفه در گلستان مصرف شده که نشان از مشارکت نزدیک به ۶۱ درصد مردم استان در انتخابات است.

ایران و ایرانی برنده آزمون بزرگ/ «۲۸ خرداد» جشن ملی شد

رئیس ستاد انتخابات استان اصفهان نیز از مشارکت ۴۴ درصدی مردم استان در انتخابات ۲۸ خرداد سال ۱۴۰۰ خبر داد.

دبیر ستاد انتخابات خراسان شمالی گفت: ۶۳.۳۸ درصد واجدان شرایط خراسان شمالی در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شورای شهر و روستا شرکت کردند. رجایی نیا گفت: ۴۲۶ هزار و ۳۲۰ نفر رأی خود را به صندوق‌ها انداختند.

رئیس ستاد انتخابات استان هرمزگان از حاجی آباد به عنوان صدرنشین مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ هرمزگان نام برد. علی رئوفی مجموع آرای مأخوذه در هرمزگان را ۶۹۱۴۰۷ عنوان کرد و افزود: میزان مشارکت مردم ۵۸.۱۱ درصد تا این ساعت است.

ایران و ایرانی برنده آزمون بزرگ/ «۲۸ خرداد» جشن ملی شد

رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی گفت: بیش از دو میلیون و ۵۲۰ هزار نفر از مردم خراسان رضوی یعنی نزدیک به ۵۵ درصد واجدان شرایط در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت کردند.

منوچهر حبیبی رئیس ستاد انتخابات استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار مهر افزود: تا ساعت ۶ صبح شنبه ۲۹ خرداد میزان مشارکت جمع بندی شده در شعب بالغ بر ۴۹۲ هزار و ۸۱۵ نفر بوده است. وی با بیان اینکه آمارها گویای این است که مردم استان قزوین حضور پررنگی داشته اند عنوان کرد: این میزان آمار گویای مشارکت ۵۳ درصدی مردم قزوین در پای صندوقهای رأی است.

ایران و ایرانی برنده آزمون بزرگ/ «۲۸ خرداد» جشن ملی شد

رئیس ستاد انتخابات چهارمحال و بختیاری هم از مشارکت ۵۳ درصدی مردم این استان در انتخابات ۲۸ خرداد خبر داد.

احمد ترحمی رئیس ستاد انتخابات استان یزد افزود: خوشبختانه بیش از ۵۸ درصد نرخ مشارکت یزد در انتخابات بود که این آمار بالاتر از میانگین مشارکت در سطح کشور بوده است.


نمایه آمار مشارکت در استان‌های مختلف کشور


وضعیت مشارکت در استان‌های مختلف کشور

استان

درصد مشارکت

اصفهان

۴۴ درصد

ایلام

۶۳ درصد

چهارمحال و بختیاری

۵۳ درصد

خراسان رضوی

۵۴.۵۹ درصد

خراسان شمالی

۶۳.۳۸ درصد

قزوین

۵۳ درصد

گلستان

۶۱ درصد

گیلان

۵۶.۹۳ درصد

هرمزگان

۵۸.۱۱ درصد

یزد

۵۸ درصد


گزارش در حال تکمیل و به روز رسانی است…

منبع : خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط