رفتن به بالا
  • شنبه - 29 خرداد 1400 - 07:16
  • کد خبر : ۸۸۱۹
  • چاپ خبر : درحال حاضر ۱۶۰ فلسطینی در عربستان بازداشت هستند

درحال حاضر ۱۶۰ فلسطینی در عربستان بازداشت هستند

طبق آخرین آمار منتشر شده درحال حاضر ۱۶۰ فلسطینی در زندان های عربستان سعودی به سر می برند.

به گزارش صبح بوشهر به نقل از فلسطین الیوم، حساب کاربری «معتقلی الرأی» (بازداشت شدگان اندیشه) در صفحه خود در توئیتر اعلام کرده است: شمار فلسطینیان بازداشت شده در عربستان ۱۶۰ نفر است.

بر اساس این گزارش، حساب مذکور اشاره کرد که در پی تحقیقاتی که انجام شد، مشخص شد که ۱۶۰ فلسطینی به اتهام عضویت در حماس در عربستان بازداشت شده‌اند. تمامی این افراد هم اکنون در زندان أبها در جنوب غرب عربستان نگهداری می‌شوند.

یکی از بازداشت شدگان دکتر محمد خضری، نماینده حماس در عربستان است که به علت بیماری، وضعیت خوبی هم ندارد. جنبش حماس و بسیاری از نهادهای بین‌المللی از جمله عفو بین‌الملل تاکنون بارها خواستار آزادی این افراد شده‌اند اما عربستان پاسخی به این درخواست‌ها نداده است.

پیش از این، سازمان عفو بین الملل خواستار آزادی بدون قید و شرط «محمد الخضری» عضو بازداشت‌ شده جنبش «حماس» در عربستان سعودی شد. سازمان عفو بین الملل همچنین بر لزوم آزادیِ «هانی» فرزند این عضو جنبش حماس تأکید کرد.

چندی پیش نیز نهادهای حقوق بشری با صدور بیانیه‌هایی جداگانه خواستار آزادی فوری عضو بازداشت شده حماس در عربستان شده بودند. «فوزی برهوم» سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی حماس نیز گفته بود: ما خواستار آن هستیم تا بازداشتی‌های فلسطینی و به ویژه محمد الخضری هرچه سریع‌تر از زندان‌های عربستان آزاد شوند.

نکته قابل تأمل در خصوص بازداشت شدگان فلسطینی در عربستان سعودی این است که این افراد عمدتاً از حامیان مقاومت بوده‌اند. با این حال، مقامات سعودی با نسبت دادن اتهامات بی‌پایه و اساس به آن‌ها، زمینه بازداشت‌شان را فراهم کردند.

از همین روی، به نظر می‌رسد که مقامات سعودی قصد دارند از زندانیان فلسطینی به عنوان اهرم فشاری بر گروه‌های مقاومت و به ویژه حماس جهت وادار کردن آنها به تَن دادن به خواسته‌های صهیونیست‌ها بهره برداری کنند.

منبع : خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط