رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 2 تیر 1400 - 09:13
  • کد خبر : ۹۰۹۰
  • چاپ خبر : آغاز فرآیند ثبت ملی ۲۵۰ بنای بافت تاریخی بوشهر

آغاز فرآیند ثبت ملی ۲۵۰ بنای بافت تاریخی بوشهر

بوشهر- مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی بافت تاریخی بوشهر از آغاز پرونده سازی برای ۲۵۰ بنای بافت تاریخی شهر بوشهر برای ثبت در فهرست آثار ملی خبر داد.

به‌گزارش صبح بوشهر، فرزانه اسپرغم گفت: با مطالعه بر روی ۲۵۰ بنای دارای ارزش در چهار محل تاریخی دهدشتی، کوتی، بهبهانی و شنبدی در بافت بوشهر، کار پرونده سازی آنها برای ثبت در فهرست آثار ملی آغاز شده است.

مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی بافت تاریخی شهر بوشهر افزود: ارزیابی این موضوع نزدیک به یک ماه زمان نیاز دارد که از نظر ویژگی‌های تاریخی، هنری، معماری و فرهنگی شناسایی می‌شوند و با ثبت در فهرست آثار ملی، برابر ضوابط قانونی مورد حفاظت قرار می‌گیرند.

او ادامه داد: ثبت این بناها هیچ خللی در مالکیت و یا تصرف ابنیه ایجاد نمی‌کند و با ثبت آنها اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان علاوه بر مساعدت فنی و کارشناسی در حفاظت و تعمیرات، بخشی از هزینه‌های مربوطه را نیز پرداخت خواهد کرد.

اسپرغم در پایان با اشاره به کمک به حفظ ارزش‌های نهفته این پهنه، احیا، سامان‌دهی و رونق همه جانبه بافت تاریخی با ثبت ابنیه‌ها خاطر نشان کرد: انجام چنین کاری مزیت اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بسیاری دارد و به‌عنوان عاملی مؤثر نقش خود را در راستای ایجاد توسعه پایدار شهری ایفا خواهد کرد.

منبع : خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط