رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 2 تیر 1400 - 07:16
  • کد خبر : ۹۰۸۴
  • چاپ خبر : مسدود کردن وب‌سایت‌های مقاومت؛ جنگ علنی آمریکا علیه «آزادی بیان»

مسدود کردن وب‌سایت‌های مقاومت؛ جنگ علنی آمریکا علیه «آزادی بیان»

مسدود شدن قریب به ۴۰ وب‌سایت متعلق به محور مقاومت و اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی توسط آمریکا بار دیگر استانداردهای دوگانه آن در خصوص مسأله «آزادی بیان» را نشان داد.

صبح بوشهر، گروه بین‌الملل رامین حسین آبادیان: ایالات متحده آمریکا به تازگی تصمیم خصمانه جدیدی را علیه پایگاه‌های خبری وابسته به محور مقاومت در منطقه اتخاذ کرده است. در همین ارتباط، وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا شامگاه گذشته با صدور بیانیه‌ای ۳۳ وب سایت مورد استفاده اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی و ۳ وب سایت متعلق به کتائب حزب‌الله عراق را توقیف کرد.

وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا در توجیه این اقدام خود که نقض آشکار آزادی بیان محسوب می‌شود، بیانیه‌ای را صادر و در آن مدعی شد: «اقدام آمریکا در توقیف وب‌سایت‌های مختلف بر اساس قانون و به دلیل نقض تحریم‌های آمریکا توسط آنها صورت پذیرفت»! ازجمله وب‌سایت‌هایی که آمریکایی‌ها اقدام به توقیف آنها کردند، می‌توان به «العالم»، «المسیره»، «النبأ»، «الفرات»، «کربلاء»، «اللؤلؤ»، «الکوثر»، «النعیم»، «فلسطین الیوم»، «آفاق»، «الاشراق»، «المعلومه» و «المسار الاولی» اشاره کرد.

روابط عمومی شبکه المسیره اعلام کرد که اقدام آمریکا در مسدودسازی وب‌سایت‌های مقاومت مصداق بارز راهزنی است این اقدام وزارت دادگستری آمریکا واکنش‌هایی را در عرصه منطقه‌ای به دنبال داشت. در همین ارتباط، روابط عمومی شبکه المسیره بیانیه‌ای را در خصوص اقدام اخیر دولت آمریکا در مسدود کردن سایت این شبکه صادر کرد. در این بیانیه آمده است: مسدود ساختن سایت شبکه المسیره هیچ توجیهی ندارد. در ادامه این بیانیه تأکید شده است: ما اقدام ایالات متحده آمریکا در مسدود ساختن سایت شبکه المسیره و تعدادی دیگر از سایت‌های متعلق به محور مقاومت را مصداق بارز راهزنی آمریکا تلقی می‌کنیم.

در بیانیه مذکور همچنین آمده است: اقدام آمریکا موجب سست شدن اراده سایت‌های محور مقاومت نخواهد شد. المسیره به فعالیت و رسالت پیشین خود ادامه خواهد داد. راهزنی آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه محور مقاومت و امت اسلامی به نتیجه نخواهد رسید. در ادامه این بیانیه عنوان شده است: اقدام آمریکا در مسدود کردن سایت شبکه المسیره و چند سایت دیگر محور مقاومت بار دیگر دروغ بودن شعارهای آزادی بیان واشنگتن را به همگان ثابت کرد.

مسدود کردن وب‌سایت‌های مقاومت؛ جنگ علنی آمریکا علیه «آزادی بیان»

در همین حال، «علی فاهم» تحلیلگر مسائل عراق نیز به اقدام ایالات متحده آمریکا در مسدود ساختن وب‌سایت های محور مقاومت به ویژه در عراق واکنش نشان داد. وی با انتشار یک پست توئیتری اعلام کرد: عجیب این است که برخی وب‌سایت هایی که از سوی وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا بسته شده‌اند، وب‌سایت هایی دینی و غیر سیاسی هستند؛ مانند وب‌سایت های کربلا، النعیم، الکوثر. وی افزود: این اقدام نشان می‌دهد که هدف آمریکا ضربه زدن به اسلام اصیل است.

از آنجایی که رسانه‌های مقاومت در منطقه منافع و مصالح آمریکا و متحدانش را با خطر مواجه ساختند، واشنگتن تصمیم به مسدود کردن آنها گرفت واقعیت این است که توقیف وب‌سایت‌های شبکه‌های محور مقاومت به ویژه در ایران، عراق و یمن بار دیگر استانداردهای دوگانه ایالات متحده آمریکا در مسأله پایبندی به «آزادی بیان» را به نمایش گذاشت. آمریکایی‌ها علیرغم شعارهای پرطمطراقی که همواره در پایبندی به آزادی بیان سر می‌دهند، اقدام به توقیف دهها وب‌سایت سیاسی و دینی در منطقه کردند.

این مسأله به خوبی حاکی از آن است که ایالات متحده آمریکا در قبال مسأله «آزادی بیان» یک استاندارد دوگانه را در پیش گرفته است و کوچک‌ترین ارزشی را برای آزادی بیان قائل نیست. آزادی بیان برای واشنگتن تنها تا زمانی اعتبار دارد که منافع و مصالح آن و متحدانش در منطقه را با مخاطره مواجه نسازد. زمانی که آزادی بیان، خدشه‌ای به مصالح واشنگتن و هم‌پیمانان آن وارد کند، فاقد اعتبار خواهد شد.

مسدود کردن وب‌سایت‌های مقاومت؛ جنگ علنی آمریکا علیه «آزادی بیان»

از سوی دیگر، نکته قابل تأملی که در تصمیم اخیر وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا به چشم می‌خورد، مسدود ساختن شبکه‌های دینی و غیر سیاسی در کنار شبکه‌های متعلق به محور مقاومت است. ازجمله این شبکه‌ها می‌توان به «الکوثر»، «کربلاء» و… اشاره کرد. این مسأله نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها قصد دارند اعتقادات جوانان جهان عرب را به سمت و سویی که خود می‌پسندند، سوق دهند.

یکی از عوامل مهم تصمیم آمریکا علیه رسانه‌های مقاومت، موفقیت این رسانه‌ها در انعکاس واقع‌گرایانه رویدادها در منطقه بوده است در این میان اما نمی‌توان از این مسأله غافل شد که تصمیم اخیر وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا ناشی از تأثیرگذاری بالای رسانه‌های مقاومت در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی بوده است. طی سال‌های اخیر، رسانه‌های حامی مقاومت به ویژه در ایران، یمن و عراق عملکرد چشمگیری در انعکاس وقایع و رخدادهای منطقه داشته‌اند و بسیاری از توطئه‌ها و نقشه‌های خصمانه واشنگتن، تل‌آویو و متحدانشان را برای افکار عمومی برملا ساخته‌اند.

بدیهی است که ایالات متحده آمریکا پس از مشاهده روند گرایش افکار عمومی در سطح منطقه و جهان به سمت رسانه‌های حامی مقاومت، دامنه جنگ آشکار و علنی خود با این رسانه‌ها را وسیع‌تر کرد. واشنگتن به خوبی دریافته است که افکار عمومی دیگر رسانه‌هایی را که به «انعکاس وارونه واقعیت‌ها» می‌پردازند، برنمی‌تابند و اقبالی به آنها ندارند. به هر حال، افزایش محبوبیت رسانه‌های حامی مقاومت نزد افکار عمومی یکی از مهمترین عواملی بود که واشنگتن را به اتخاذ تصمیم خصمانه علیه آنها وادار کرد.

منبع : خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط