رفتن به بالا
  • پنجشنبه - 3 تیر 1400 - 06:09
  • کد خبر : ۹۱۲۳
  • چاپ خبر : انتخابات ایران سیلی محکمی به بیگانگان بود/ تیری که به سنگ خورد

انتخابات ایران سیلی محکمی به بیگانگان بود/ تیری که به سنگ خورد

عضو ارشد جنبش «أمل» لبنان تأکید کرد که حضور گسترده مردم ایران در انتخابات ریاست جمهوری سیلی محکمی به کسانی بود که بر روی مشارکت اندک در آن حساب باز کرده بودند.

صبح بوشهر، گروه بین‌الملل – رامین حسین آبادیان: سیزدهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران جمعه گذشته برگزار شد. حضور پرشکوه و گسترده مردمی در این انتخابات در سراسر ایران توجه بسیاری از رسانه‌های منطقه و جهان را به خود جلب کرد. در همین راستا، «خلیل حمدان» عضو ارشد جنبش «أمل» لبنان تصریح کرد: حضور گسترده مردم در انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران که در آن آیت الله «سید ابراهیم رئیسی» پیروز شد، سیلی محکمی به کسانی بود که بر روی مشارکت اندک در آن حساب باز کرده بودند.

حمدان در ادامه سخنان خود یادآور شد: ما در جنبش أمل از اینکه فرایند انتخابات ریاست جمهوری در ایران به صورت کاملاً موفقیت‌آمیز انجام شد، بسیار خرسند هستیم. ما پیام‌های تبریک جداگانه‌ای را برای امام خامنه‌ای (مدظله العالی) و آیت الله رئیسی ارسال کردیم.

در ادامه مشروح گفتگو با خلیل حمدان، عضو ارشد جنبش أمل لبنان را می‌خوانید.

*همانطور که می‌دانید سیزدهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران جمعه گذشته برگزار شد. برگزاری این انتخابات با حضور گسترده مردمی علیرغم هجمه‌ها و تبلیغات خارجی گسترده علیه آن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

حضور گسترده مردم در انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران که در آن آیت الله «سید ابراهیم رئیسی» پیروز شد، سیلی محکمی به کسانی بود که بر روی مشارکت اندک در آن حساب باز کرده بودند. حدود ۵۰ درصد از واجدان شرایط در این انتخابات شرکت کردند و سیلی محکمی به کسانی زدند که چشم به مشارکت اندک دوخته بودند.

نکته بعدی که در این زمینه وجود دارد، پیروزی آیت الله سید ابراهیم رئیسی در انتخابات است. ملت ایران با این انتخاب خود نشان داد که همچنان روی شخصیت‌های قوی حساب باز می‌کند. قطعاً مناظراتی که در جریان تبلیغات پیش از انتخابات برگزار شد در رأی و نظر مردم ایران تأثیرگذار بودند. جشن‌هایی که پس از برگزاری انتخابات در اقصی نقاط ایران برپا شد نشان داد که همگان از برگزاری این انتخابات راضی بودند.

مشارکت گسترده مردم ایران در انتخابات ریاست جمهوری این کشور نشان داد که هیچیک از هجمه‌ها و تبلیغات سوء علیه این انتخابات موفقیت‌آمیز نبوده‌اند. اگر قرار بود تبلیغات رسانه‌ای دشمنان به ثمر بنشیند، نباید حضور گسترده مردم در پای صندوق‌های رأی مشاهده می‌شد. کاملاً واضح است که تیر بیگانگان برای رقم زدن مشارکت حداقلی در انتخابات ایران در نهایت به سنگ خورد.

* به نظر شما برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران و نیز نتایج حاصل از آنچه تأثیری در آینده تحولات منطقه‌ای به دنبال خواهد داشت؟

قطعاً کسی نمی‌تواند تأثیر گذاری انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران بر روند تحولات منطقه‌ای را کتمان کند. نکته‌ای که من می‌خواهم بدان اشاره کنم، شخصیتی است که در این انتخابات به پیروزی رسید. آیت الله سید ابراهیم رئیسی یک شخصیت معروف است. او از جمله شخصیت‌های موفقی است که جمهوری اسلامی ایران تاکنون به خود دیده است.

به هر حال، ما در جنبش أمل از اینکه فرایند انتخابات ریاست جمهوری در ایران به صورت کاملاً موفقیت‌آمیز انجام شد، بسیار خرسند هستیم. این انتخابات نشان داد که در ایران ثبات وجود دارد. علیرغم اینکه دشمنان جمهوری اسلامی ایران به دنبال ایجاد شکاف و جدایی در ساختار جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند، اما ما در جریان انتخابات اخیر سطح بالای ثبات داخلی در ایران را مشاهده کردیم.

ما در جنبش أمل پیام‌های تبریک جداگانه‌ای را برای آیت الله سید ابراهیم رئیسی و نیز امام خامنه‌ای (مدظله العالی) ارسال کردیم. برگزاری موفقیت‌آمیز فرایند انتخابات در ایران ستودنی است.

*پرسش دیگر درباره تشکیل کابینه جدید رژیم صهیونیستی به ریاست «نفتالی بنت» است. این کابینه یک کابینه ائتلافی است و بسیاری از کارشناسان و ناظران سیاسی آن را ضعیف و شکننده توصیف می‌کنند. ارزیابی شما از آینده سیاسی کابینه جدید رژیم صهیونیستی چیست؟

باید به این نکته توجه داشت که رژیم صهیونیستی تداوم موجودیت خود را در تداوم اشغالگری می‌داند. این رژیم به ارتکاب قتل و غارت عادت کرده است. از همین روی، تمامی سیاستمداران آن جملگی باید در همین مسیر حرکت کنند. این بدان معناست که با نخست وزیری بنت نه قرار است اشغالگری پایان یابد و نه قرار است قتل و کشتار متوقف شود. بنت موظف است در چارچوب کلی سیاست‌های رژیم صهیونیستی که مبتنی بر اشغالگری، قتل و کشتار است، حرکت کند.

ما فراموش نکردیم که در طول سالهای اخیر تک تک نخست وزیران اسرائیل در ارتکاب قتل و جنایت علیه فلسطینیان و محور مقاومت با یکدیگر مسابقه گذاشتند. بنت نیز از این قاعده مستثناء نیست. بنابراین، نباید تفاوتی میان نخست وزیر جدید رژیم صهیونیستی با دیگر مقامات این رژیم قائل شد. پیش بینی من از آینده این است که جرم و جنایات تل آویو همچون گذشته ادامه پیدا خواهد کرد. با این حال، محور مقاومت از قدرت کافی برای متوقف ساختن این جنایات برخوردار است و این کار را انجام خواهد داد.

*از زمان پایان نبرد «شمشیر قدس» تاکنون گروه‌های مقاومت اسلامی فلسطین توانسته‌اند قواعد درگیری جدیدی را به دشمن صهیونیستی تحمیل کنند. به نظر شما آیا قواعد جدید معادله نبرد در اراضی اشغالی تاکنون مثمرثمر بوده است؟

بله. محور مقاومت در فلسطین توانست قواعد درگیری جدیدی را به رژیم صهیونیستی تحمیل کند. همگان با مشاهده توانمندی‌های مقاومت فلسطین در برابر رژیم صهیونیستی در جریان نبرد شمشیر قدس به شدت غافلگیر شدند.

حجم و کمیت موشک‌هایی که توسط گروه‌های مقاومت فلسطین به سمت رژیم صهیونیستی شلیک شد نه تنها دشمنان محور مقاومت که حتی دوستانِ مقاومت را نیز غافلگیر ساخت. این اتفاق بزرگی بود که در جریان نبرد شمشیر قدس رقم خورد و قواعد درگیری را به نفع مقاومت فلسطین تغییر داد.

منبع : خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط