رفتن به بالا
  • یکشنبه - 13 تیر 1400 - 18:11
  • کد خبر : ۹۶۳۹
  • چاپ خبر : توسعه زنجیره آهک در استان بوشهر/ ساخت بزرگ‌ترین کوره خاورمیانه

توسعه زنجیره آهک در استان بوشهر/ ساخت بزرگ‌ترین کوره خاورمیانه

بوشهر- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر از ساخت بزرگترین کوره آهک در خاورمیانه در استان بوشهر خبر داد و گفت: سرمایه‌گذاری در زنجیره معادن آهک در استان بوشهر توسعه می‌یابد.

به گزارش صبح بوشهر، سید حسین حسینی ظهر یکشنبه در نشست با خبرنگاران استان بوشهر اظهار داشت: این کوره در شهرستان‌های دشتی و دیر ساخته می‌شود که با راه‌اندازی آن زنجیره صنایع معادن استان تکمیل می‌شود.

وی جایگاه استان بوشهر در بخش معدن را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: استان بوشهر در جوار کوه‌های زاگرس قرار دارد و معادن این استان در گروه یک قرار دارد که در این معادن انواع مارن، سنگ گچ، لاشه، واریز کوهی است.

حسینی فعالیت‌های اکتشافی معادن را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: مطالعاتی در این حوزه انجام‌شده که به معادن غیر از گروه یک از جمله بیتومین و فسفات دست یافته‌ایم و مطالعات مقدماتی اکتشاف معدن بوکسید به اتمام رسیده ان‌شاءالله به نتایج در درخور توجه برسد و بخش معادن استان بوشهر را متحول کند.

وی مطالعات برای کشف معدن دولومیت را از دیگر موارد دانست و افزود: یکی از معادن مهم استان بوشهر آهک است که استان بوشهر منابع آهکی بسیار عیاری دارد و در کشور جز محدود استان‌هایی است که دارای معادن آهکی با عیار ۹۸ درصد است.

حسینی بیشترین معادن آهکی را در شهرستان‌های کنگان، دیر و دشتی دانست و خاطرنشان کرد: بیشترین معادن آهکی که دارای خلوص بالا است در شهرستان دشتی و دیر قرار دارد.

توسعه سرمایه‌گذاری در زنجیره معادن آهک

وی از توسعه سرمایه‌گذاری در زنجیره معادن آهک در استان بوشهر خبر داد و گفت: صنایع معدنی کربنات کلسیم در پنج زنجیره سرمایه‌گذاری شده که نویدبخش فعالیت‌های خوبی در بخش معادن آهک است چراکه هم دارای ارزش افزوده است و هم اینکه محصول صادراتی شده است.

رئیس سازمان صنعت اظهار داشت: استان بوشهر دارای ظرفیت‌های قابل‌توجهی در حوزه تولید محصولات صنعتی در بخش‌های مختلف است.

بندر آزاد صنعتی بوشهر فرصت برای توسعه سرمایه‌گذاری

حسینی تصویب بندر آزاد صنعتی بوشهر را یک فرصت مهم برای توسعه سرمایه‌گذاری صنعتی، معدنی و تجاری دانست و بیان کرد: بخشی از بندر آزاد صنعتی بوشهر در منطقه ویژه اقتصادی این شهر قرار دارد که نشان از فراهم بودن زیرساخت صنعتی است.

وی مجتمع بندری نگین را از دیگر ظرفیت‌های بندر آزاد صنعتی بوشهر دانست و افزود: اکنون کشتی‌هایی با ظرفیت ۳۰ هزار تن امکان تردد در اسکله و کانال بندر بوشهر دارد که برای بندر آزاد صنعتی این ظرفیت به ۵۰ هزار تن افزایش یابد.

رئیس صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر، بندر آزاد صنعتی بوشهر را یک فرصت مهم برای رونق اقتصادی، توسعه سرمایه‌گذاری و صادرات غیرنفتی دانست و افزود: با ایجاد زیرساخت‌ها در حوزه بندری، صنعتی و تجاری پیش‌بینی می‌شود تا چهار سال آینده بندر آزاد صنعتی بوشهر در اقتصاد این استان اثرگذار باشد.

حسینی، مزایای مناطق ویژه اقتصادی و آزاد صنعتی در بخش‌های تولید، سرمایه‌گذاری و صادرات را برشمرد و خاطرنشان کرد: مناطق آزاد در تمام جهان برای تولید و حمل‌ونقل کالا و محصولات، یک ظرفیت مهم محسوب می‌شود که این مزیت در بندر آزاد صنعتی بوشهر موردتوجه قرار دارد.

مجتمع‌های پتروشیمی دارای بالاترین حجم سرمایه‌گذاری

وی بالاترین حجم سرمایه‌گذاری در بخش صنایع استان بوشهر در بخش مجتمع‌های پتروشیمی دانست و بیان کرد: این صنایع در عسلویه، کنگان و دیر اجراشده که اکنون ۱۰ میلیون تن متانول در استان بوشهر تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌شود.

وی توسعه صنایع بالادست و پایین‌دست صنایع پتروشیمی را از دیگر پروژه‌ها در بخش صنایع استان بوشهر دانست و تصریح کرد: صنایع معدنی سیمان در استان بوشهر یکی دیگر از صنایع فعال است که از ۷۰ کارخانه سیمان در سطح کشور ۳ کارخانه آن در استان بوشهر قرار دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر صنایع غذایی، فرآوری و بسته‌بندی در بخش‌های مختلف را از دیگر صنایع استان بوشهر دانست و خاطرنشان کرد: صنعت کشتی‌سازی و تعمیرات شناور از دیگر صنایع فعال استان بوشهر محسوب می‌شود که بیشتر در شهرستان‌های بوشهر و تنگستان قرار دارد.

حسینی، کارگروه تسهیل رفع موانع تولید را مورد اشاره قرار داد و گفت: در این کارگروه‌ها راهکارهای لازم در گره‌گشایی ارائه‌شده که در یک سال گذشته اقدامات مهم و تأثیرگذاری برای رفع مشکلات تولیدکنندگان انجام‌شده است.

منبع : خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط