رفتن به بالا
  • سه شنبه - 15 تیر 1400 - 14:10
  • کد خبر : ۹۸۳۹
  • چاپ خبر : ۵۰ درصد احکام بودجه اجرا نشده است/ کسری بودجه شدیدی خواهیم داشت

۵۰ درصد احکام بودجه اجرا نشده است/ کسری بودجه شدیدی خواهیم داشت

مطابق با گزارش‌ نظارتی دیوان محاسبات، تاکنون ۵۰ درصد احکام بودجه امسال اجرا نشده است و عدم تغییر در تحقق منابع و ادامه‌ این رویه، به کسری بودجه شدید در پایان سال مالی کشور منجر خواهد شد.

به گزارش صبح بوشهر به نقل از دفتر روابط عمومی و امور بین‌الملل دیوان محاسبات کشور، بر اساس وعده ارائه شده مبنی بر ارائه گزارش‌های ۲ ماهه از نظارت مستمر بر اجرای بودجه سال ۱۴۰۰ در فاصله ۴۵ روز پس از اجرا، نخستین گزارش منتهی به اردیبهشت ماه در ۱۵ تیر ماه رسماً منتشر شد.

این گزارش که تمامی دستگاه‌های ملی و استانی مشمول رسیدگی دیوان محاسبات، منطبق بر قانون را در برگرفته است، با همکاری قابل تقدیر خزانه داری کل کشور بر اساس شفافیت و انضباط مالی در بودجه بخش عمومی و جهت اثربخشی بودجه به نفع اقتصاد و معیشت مردم، مورد پیگیری دقیق قرار گرفته است.

بر اساس یافته‌های به دست آمده، از مجموعه ۱۱۶ تبصره، بند و جز از احکام بودجه سال جاری، تا پایان اردیبهشت ماه فقط ۱۳ حکم (معادل ۱۱ درصد) در موعد مقرر به صورت کامل اجرا شده است و ۴۵ حکم (معادل ۳۹ درصد) ناقص اجرا شده و ۵۸ حکم (معادل ۵۰ درصد) کلاً اجرا نشده است.

همچنین، طبق قانون بودجه ۱۴۰۰ کل کشور، قرار بود تا پایان اردیبهشت ماه ۱۰ آئین نامه و دستورالعمل به تصویب برسد که به هیچکدام از آنها در موعد مقرر عمل نشده است.

بخش دیگری از گزارش دیوان محاسبات نشان می‌دهد طی ۲ ماه ابتدایی سال جاری، ۲۷ درصد منابع بودجه‌ای محقق شده که در مقابل ۴۴ درصد مصارف، حکایت از کسری بودجه در ابتدای سال می‌دهد و عدم تغییر در تحقق منابع و ادامه این رویه، به کسری بودجه شدید در پایان سال مالی کشور منجر خواهد شد.

نکته حائز اهمیت دیگر اینکه از مجموع ۱۱۱۸ دستگاه مشمول حسابرسی، ۸۱۲ دستگاه در موعد مقرر صورت حساب منتهی به اردیبهشت ماه خود را ارائه کرده‌اند و ۳۰۶ دستگاه به عنوان حساب نداده، شناخته می‌شوند.

بررسی‌های دیوان محاسبات در موضوع درآمدهای مالیاتی حکایت از آن دارد که تا پایان اردیبهشت ماه نزدیک به ۸۵ درصد از درآمدهای مالیاتی محقق شده است و نمودارها در این بخش نسبت به مدت مشابه سال قبل، حدود ۶۴ درصد رشد را نشان می‌دهند اما درباره خودروهای لوکس، منازل گران‌قیمت و خانه‌های خالی به دلیل عدم تصویب آئین‌نامه در هیأت وزیران، همانند سال گذشته فاقد وصولی است.

یادآور می‌شود گزارش‌های مستمر دو ماهه بر اجرای بودجه سال ۱۴۰۰ که رویکردی بدیع و مبتکرانه به حساب می‌آید، به دولت درباره رعایت دقیق اجرای بودجه و عدم انحراف از تکالیف قانونی کمک شایانی خواهد کرد.

منبع : خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط