رفتن به بالا
  • دوشنبه - 28 تیر 1400 - 18:29
  • کد خبر : ۱۰۱۴۴
  • چاپ خبر : کلنگ‌ زنی یک کارگاه عبابافی در روستای بحیری  شهرستان دشتی

کلنگ‌ زنی یک کارگاه عبابافی در روستای بحیری شهرستان دشتی

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان بوشهر از کلنگ‌ زنی یک کارگاه عبابافی در روستای بحیری شهرستان دشتی خبر داد. به گزارش خبرگزاری ایلنا از بوشهر ، محمدحسین ارسطوزاده عصر امروز دوشنبه ۱۴ تیر ۹۹ در مراسم کلنگ زنی کارگاه عبا بافی در روستای بحیری که با حضور سردار محمد زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی […]

 کلنگ‌ زنی یک کارگاه عبابافی در روستای بحیری  شهرستان دشتی

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان بوشهر از کلنگ‌ زنی یک کارگاه عبابافی در روستای بحیری شهرستان دشتی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا از بوشهر ، محمدحسین ارسطوزاده عصر امروز دوشنبه ۱۴ تیر ۹۹ در مراسم کلنگ زنی کارگاه عبا بافی در روستای بحیری که با حضور سردار محمد زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور و مسولان شهرستان دشتی برگزار شد گفت: این کارگاه در زمینی به مساحت ۱۵۰ متر مربع به شکل سوله در روستای ملی عبا بافی بحیری احداث خواهد شد و به ظرفیت‌های کارگاه تولید عبا در این روستا اضافه می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگر و صنایع‌دستی استان بوشهر افزود: برآورد هزینه برای  اجرای فاز اول این کارگاه ۴ میلیارد ریال است که با ۱۵ دستگاه عبابافی و نخ ریسی فعال می‌شود.

او با اشاره به اشتغال غیر مستقیم ۶۰ نفر در هر ماه به‌عنوان نخ ریس در ارتباط با این کارگاه اضافه کرد: یکی از اولویت‌های ما در توسعه زیرساخت‌های صنایع‌دستی و کمک به تولید بیشتر در این حوزه اشتغال پایدار روستایی بوده که در همین راستا برای ۳۰ نفر به طور مستقیم ایجاد اشتغال خواهد شد.

ارسطوزاده توسعه و ترویج صنایع‌دستی را یکی از راه‌های محرومیت زدایی روستاها دانست و تصریح کرد: ما در مجموعه اداره‌کل، در دو حوزه تخصصی گردشگری و صنایع دستی روستاهای متعددی را از این دو صنعت سرشار کردیم و در حال حاضر روستای بحیری با ۴۲ صنعتگر فعال، سالانه ۱۹۶۴متر پارچه عبا تولید می‌کند، که می‌توان با به روز کردن دستگاه‌های بافت و ریسندگی این عدد را افزایش داد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان بوشهر در پایان با اشاره به تلاش برای ثبت جهانی روستای ملی عبابافی بحیری یادآور شد: پارچه اعلای عبا در بحیری، از صفر تا صد در خود روستا تولید می‌شود که در کشورهای حوزه خلیج فارس به دلیل دارا بودن جنس، رنگ و کیفیت مطلوب طرفداران بسیاری دارد و موجب ارز آوری شده است.

29F0D6A1-0CC7-4C90-9C61-5D23FBC7D832

 

 

 

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری ایلنا

اخبار مرتبط