رفتن به بالا
  • دوشنبه - 17 آبان 1400 - 20:43
  • کد خبر : ۱۰۷۰۷
  • چاپ خبر : توسعه ایلام با اجرای مصوبات سفر دولت

توسعه ایلام با اجرای مصوبات سفر دولت

ایلام از استان های محروم کشور است که مشکلات زیرساختی و پروژه‌های نیمه تمام زیادی دارد و اجرایی شدن مصوبات سفر اخیر رئیس جمهور می‌تواند بخش زیادی از مشکلات استان را حل کند.

صبح بوشهر گروه استان‌ها: ایلام استانی ثروتمند به لحاظ داشتن منابع نفت و گاز، کشاورزی، مرزی بودن، گردشگری و… است ولی محرومیت‌های بی شمار این استان در بخش‌های مختلف باعث شده این استان از مسیر توسعه دور باشد.

چهار درصد از ذخایر نفت و ۱۱ درصد از کل ذخایر گاز ایران در استان ایلام واقع شده، این در حالی است که خبری از توسعه میادین نفت و گاز استان نیست. این منابع در خارج از استان مدیریت می‌شود و محصولاتش بدون ارزش افزوده به صورت خام به فروش می‌رسد.

استان ایلام ۴۲۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و به علت نزدیکی به عتبات عالیات سالانه میزبان پنج میلیون زائر به خصوص در ایام اربعین است، اما نه راه‌های آن توسعه یافته و نه دیگر امکانات زیرساختی مناسب برای تردد زوار فراهم شده است.

در بخش زیرساخت‌های گردشگری استان مثل احداث هتل، توسعه صنایع دستی و معرفی مناطق باستانی و فرهنگی آن نیز اقدام محسوسی رخ نداده است.

ایلام سرشار از معادن مختلف به خصوص بیتومین است، حوزه‌ای که می‌تواند نقش مهمی در توسعه این استان ایفا کند اما به علت نبود برنامه از سوی مسئولان، بیشتر محصولات معادن استان به صورت خام از استان خارج می‌شود.

ایلام با وجود ظرفیت‌های فراوان نفت و گاز، گردشگری، کشاورزی و مرزی، دارای عقب ماندگی زیادی است. در سال‌های اخیر پروژه‌های نیمه تمام زیادی در این استان شکل گرفته ولی اهتمامی از سوی مسئولان ملی و استانی برای اتمام این پروژه‌ها صورت نگرفته است، موضوعی که در سفر اخیر رئیس جمهور به ایلام مورد توجه و تاکید جدی قرار گرفت.

توسعه راه‌ها مهمترین نیاز استان ایلام است

معاون عمرانی استانداری ایلام نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: استان ایلام در کنار مزیت‌ها و پتانسیل‌های فراوان و کم نظیر از جمله نفت و گاز، مرز، منطقه آزاد، اربعین، آب و خاک مناسب، گردشگری، دفاع مقدس دارای مشکلات و چالش‌های بسیار زیادی است که انتظار است در دولت سیزدهم بخش عمده‌ای از این موانع برطرف شود.

احمد کرمی افزود: سه بخش در استان ایلام شامل اتمام پروژه‌های نیمه تمام، اختصاص اعتبارات برای توسعه زیرساخت‌های استان و توجه به استان در برنامه هفتم نیازمند نگاه ویژه دولت است.

وی گفت: زیرساخت‌های استان ایلام ملی و در خدمت کل کشور هستند، گواه این موضوع تردد سالانه حدود پنج میلیون زائر از مرز مهران است، انتظار داریم در این زمینه توجه ویژه‌ای به استان صورت گیرد.

سهم استان از حمل و نقل ریلی صفر است

وی ادامه داد: اختصاص سهمی از درآمد نفت و گاز تولیدی استان که حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز است، می‌تواند گام مؤثری برای توسعه را داشته باشد.

کرمی عنوان کرد: اختصاص اختیارات ویژه به استان ایلام که با اقدامات انقلابی مبتنی بر عقلانیت در راستای به فعلیت رساندن پتانسیل‌ها بالقوه موجود استان می‌تواند سکوی جهش عمرانی، اقتصادی و اشتغال و رفع مشکل بیکاری در استان شود.

توسعه ایلام با اجرای مصوبات سفر دولت

معاون عمرانی استانداری ایلام اضافه کرد: هم اکنون کمتر خانواده‌ای را در استان ایلام می‌توان یافت که در آن فارغ التحصیل بیکار نباشد.

وی با اشاره به اینکه سهم استان از حمل و نقل ریلی صفر است، افزود: بیش از ۹۵ درصد حمل و نقل استان زمینی است.

کرمی بیان کرد: ضرورت احداث، تکمیل و بهسازی ۹۰ پروژه راهسازی در دست اقدام به طول ۴۵۰ کیلومتر شامل بزرگراه و راه اصلی از دیگر نیازهای استان است.

لزوم تخصیص اعتبار برای پروژه‌های سفر رئیس جمهور به استان ایلام

استاندار ایلام نیز اظهار کرد: در سفر رئیس جمهور مصوبات بسیار خوبی برای توسعه استان ایلام و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام استان تصویب شده است.

محمد نوذری با اشاره به اینکه تسریع در تخصیص اعتبارات برای اجرایی شدن مصوبات سفر رئیس جمهور به استان ضروری است، افزود: در سفر رئیس جمهوری به ایلام ۲۵۷ طرح زیرساختی، کشاورزی، نفت و گاز مصوب شده که بیش از ۲ هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان برای اجرای آنها پیش بینی شده است.

توسعه ایلام با اجرای مصوبات سفر دولت

وی گفت: علاوه بر این ۴.۵ میلیارد دلار به صورت اعتبارات ارزی برای توسعه میدان‌های نفت و گاز و یک هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برای ارائه تسهیلات اشتغالزایی به استان اختصاص یافته است.

تسریع در اتمام پروژه‌ها از دغدغه‌های مهم ریاست جمهوری بود

استاندار عنوان کرد: اگر اعتبارات بخش تسهیلات سفر رئیس جمهور به استان جذب شود، می‌توان برای ۹ هزار نفر در استان شغل ایجاد کرد.

وی با اشاره به مهمترین نیاز استان تکمیل طرح‌های نیمه تمام در استان است، افزود: در سفر رئیس جمهور پروژه‌هایی مثل سامانه گرمسیری، تونل کبیرکوه، بیمارستان ۳۷۶ تختخوابی، پروژه‌های زیرساختی، راه آهن و… مورد توجه قرار گرفته است.

توسعه ایلام با اجرای مصوبات سفر دولت

بازدید وزیر اقتصاد به عنوان نماینده رئیس جمهور از تونل کبیرکوه

نوذری اضافه کرد: تسریع در اتمام این پروژه‌ها از دغدغه‌های مهم ریاست جمهوری بوده که این موضوع هم در اولویت اصلی امور دولت در استان قرار گرفته و در این راستا برنامه ریزی لازم نیز انجام شده است.

وی بیان کرد: در سفر هیئت دولت به استان پروژه‌های مهم و بالای ۷٠ درصد استان در اولویت تخصیص اعتبار قرار گرفته‌اند.

۶ درصد صادرات مرزهای خشکی کشور مربوط به مرز مهران است

یک کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: مردم ایلام در هشت سال دفاع مقدس استان را ترک نکردند و مردان همراه با زنان و کودکان محکم و استوار از مرز دفاع کردند.

علیرضا پوراحمد بیان کرد: در هشت سال دفاع مقدس بسیاری از زیرساخت‌های استان تخریب شد و مهمتر اینکه هشت سال توسعه استان نسبت به دیگر استان‌ها عقب افتاد، بنابراین این استان در بخش اقتصادی نیازمند توجه است.

وی عنوان کرد: ایلام استانی کوچک است اما به اندازه یک کشور ظرفیت مادی و معنوی دارد. در کشور ۴۲۰ کیلومتر مرز مشترک با عراق وجود دارد که ۳۰ درصد مرز مشترک با عراق مربوط به استان ایلام است.

توسعه ایلام با اجرای مصوبات سفر دولت

گمرک مهران

این کارشناس اقتصادی افزود: ایلام با سه استان عراق همجوار است و هفت درصد مرزهای زمینی کشور را دارا است، ۶ درصد صادرات مرزهای خشکی کشور مربوط به مرز مهران است.

پوراحمد اضافه کرد: مرز مهران در دوران تحریم یکی از مهمترین مرزها برای ارزآوری کشور بود و می‌طلبد با توجه به اینکه جدیداً هم مهران منطقه آزاد شده و نیاز است توجه ویژه ای به این مرز شود.

لزوم تکمیل سامانه گرمسیری ایلام

وی ادامه داد: استان ایلام دارای چهار اولویت مهم برای توسعه است، اولین مسئله مهم استان کشاورزی و تکمیل طرح‌هایی مثل سامانه گرمسیری برای آبی کردن اراضی دیم استان است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه در حوزه کشاورزی حدود یک میلیون تن حجم تولیدات استان ایلام است که ارزش تقریبی آن ۶ هزار میلیارد تومان است، تصریح کرد: تولید سالانه ۱۵۰ هزار تن محصولات زراعی و ۱۵۰ هزار تن محصولات دامی از ظرفیت‌های بزرگ استان است که می‌تواند پیشران توسعه و در بخش اشتغال داشته باشد.

توسعه ایلام با اجرای مصوبات سفر دولت

بازدید رئیس جمهور از سامانه گرمسیری

وی عنوان کرد: سهم اشتغال استان به طور کل در بخش کشاورزی حدود ۳۰ درصد، بخش صنعت نزدیک ۲۰ درصد و بخش خدمات حدود ۴۵ درصد است.

پوراحمد تصریح کرد: بخش کشاورزی شاکله اصلی اشتغال در ایلام است که با توجه به ظرفیت‌ها، در صورت تکمیل پروژه‌های نیمه تمام این بخش می‌توان اشتغال بیشتری در این بخش ایجاد کرد.

ایلام تنها مرکز استانی است که به راه آهن متصل نشده است

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: همچنین استان ایلام در حوزه نفت و گاز ظرفیت‌های زیادی دارد، سرمایه گذاری در این حوزه و تکمیل پروژه‌هایی مثل میدان‌های نفتی آذر و چنگوله می‌تواند برای سه هزار نفر نیرو شغل ایجاد کند.

وی افزود: به رغم اینکه این میدان‌ها مشترک هستند، متأسفانه روند خوبی در این میدان‌های طی نشده است.

افزود: یکی دیگر از مباحث مهم برای توسعه استان اربعین است، در این بخش باید زیرساخت‌های ارتباطی استان از جمله جاده‌های و پروژه‌های راهسازی تکمیل شوند.

پوراحمد ادامه داد: ایلام تنها مرکز استانی است که به راه آهن متصل نشده، ظرفیت‌های استان از جمله مرز مهران مستعد راه اندازی قطار است.

با توجه به مشکلات زیرساختی و پروژه‌های نیمه تمام متعدد در استان ایلام اجرایی شدن مصوبات سفر رئیس جمهور به استان می‌تواند علاوه بر اشتغالزایی، بخش زیادی از مشکلات سال‌های گذشته را حل کند.

اخبار مرتبط