رفتن به بالا
  • سه شنبه - 25 آبان 1400 - 12:43
  • کد خبر : ۱۱۲۰۲
  • چاپ خبر : رئیسی: برای لغو همه تحریم‌ها ضد ملت ایران جدی هستیم

رئیسی: برای لغو همه تحریم‌ها ضد ملت ایران جدی هستیم

رئیس‌جمهور کشورمان با تاکید بر لزوم لغو همه تحریم‌ها علیه ملت ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات جدی است و به همین میزان در تامین حقوق ملت‌مان مبنی بر لغو تحریم‌ها هم جدیت داریم.

به گزارش صبح بوشهر، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور کشورمان امروز (سه‌شنبه) با قدردانی از تماس تلفنی «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه، اراده جمهوری اسلامی ایران را بر توسعه روابط تجاری و اقتصادی با روسیه دانست و گفت: آمادگی داریم سند جامع همکاری‌های بلندمدت دو کشور را نهایی کنیم تا روند ارتقای هر چه بیشتر روابط و همکاری‌های طرفین، با سرعت اجرایی شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه تهران و مسکو در بسیاری از موضوعات بین‌المللی همگرایی و هم‌افزایی دارند، تصریح کرد: مقابله با یک‌جانبه‌گرایی و تحکیم چندجانبه‌گرایی از جمله وجوه مشترک دو کشور است.

رئیسی بر ضرورت همکاری‌های مشترک دو کشور در مسائل منطقه‌ای، تأکید کرد و گفت: تداوم حضور بیگانگان در سوریه را بر خلاف خواست ملت و دولت سوریه و غیرقانونی می‌دانیم؛ چرا که ثبات و امنیت این کشور را تهدید می‌کند.

وی با اشاره به تحولات افغانستان خاطرنشان کرد: حضور داعش در افغانستان را برای منطقه و این کشور خطرناک می‌دانیم و باید در مقابل خطرات این توطئه هوشیار باشیم.

رئیسی عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران خواهان استقرار دولت فراگیر با حضور همه اقوام و گروه‌های سیاسی است و معتقدیم تشکیل چنین دولتی می‌تواند امنیت این کشور را تضمین کند.

وی در ادامه با قدردانی از مواضع روسیه در دفاع از حقوق هسته‌ای و لزوم لغو همه تحریم‌ها علیه ملت ایران، تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات کاملاً جدی است و به همین میزان در تامین حقوق ملتمان مبنی بر لغو تحریم‌ها هم جدیت داریم.

رئیس‌جمهور از ابتکار روسیه در خصوص ثبات و آرامش در منطقه قفقاز استقبال کرد. همچنین دو طرف در این مکالمه تلفنی تاکید کردند: هرگونه تغییر در ژئوپلیتیک و تغییر مرزهای کشورهای منطقه قابل پذیرش نیست.

رئیسی در این گفتگوی تلفنی از مساعدت رئیس‌جمهور و دولت روسیه در زمینه عضویت ایران در پیمان همکاری شانگهای و نیز در رابطه با تأمین واکسن کرونا قدردانی کرد.

پوتین: از حقوق ملت ایران در موضوع هسته‌ای حمایت‌می‌کنیم

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه نیز در این گفت‌وگو با تأکید بر اینکه تهران و مسکو از مواضع و همگرایی مشترکی در بسیاری از موضوعات برخوردار هستند، گفت: مسکو از پیشنهادات تهران در تدوین سند جدید همکاری بلندمدت دو کشور حمایت می‌کند و مصمم هستیم هر چه سریع‌تر نهایی و اجرایی شود.

رئیس جمهور روسیه با تأکید بر اینکه مسکو به ارتقای سطح روابط اقتصادی و نهایی شدن برنامه‌های سرمایه‌گذاری‌های مشترک با ایران ارزش زیادی قائل است، گفت: شاهد گرایشات مثبتی برای ارتقای روزافزون سطح همکاری‌های دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌الملل هستیم و بی‌تردید روند توسعه همکاری‌ها شتاب خواهد گرفت.

پوتین با اشاره به همکاری‌های دو کشور در موضوعات منطقه‌ای به ویژه سوریه، تاکید کرد: با تلاش مشترک توانستیم استقلال سوریه را حفظ کرده و کانون تروریست‌ها در این کشور را منهدم کنیم. البته همچنان باید همکاری‌های نزدیک خود را به ویژه در حوزه‌های مختلف منطقه‌ای ادامه دهیم.

رئیس‌جمهور روسیه همچنین با حمایت از حقوق ملت ایران در موضوع هسته‌ای ابراز امیدواری کرد در مذاکرات آینده، طرف‌ها، اراده سیاسی کافی برای خروج از شرایط فعلی را داشته باشند.

پوتین در ادامه با ابراز نگرانی از اوضاع قره‌باغ، گفت: برای افزایش سطح اعتماد و همکاری در این منطقه به دنبال راه‌اندازی مکانیزم مشورتی ۳+۳ هستیم و امیدواریم جمهوری اسلامی ایران نیز از آن حمایت کند.

رئیس‌جمهور روسیه در پایان گفت: روسیه مصمم است همکاری در زمینه مقابله با کرونا و ارسال محموله‌های واکسن به ایران را همچنان ادامه دهد.

منبع : خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط