رفتن به بالا
  • جمعه - 28 آبان 1400 - 12:43
  • کد خبر : ۱۱۳۴۷
  • چاپ خبر : تفکر بسیجی معجره می‌کند/ توصیه‌ای به مذاکره‌کنندگان هسته‌ای

تفکر بسیجی معجره می‌کند/ توصیه‌ای به مذاکره‌کنندگان هسته‌ای

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به برگزاری مذاکرات هسته‌ای گفت: مذاکره‌کنندگان ما ذره‌ای مقابل زیاده‌خواهی آمریکا و اروپا کوتاه نیایند و به بهانه‌های آژانس هم توجه نکنند.

به گزارش صبح بوشهر، حجت‌الاسلام حاج علی اکبری در نماز جمعه این هفته تهران که در دانشگاه تهران برگزار شد، یکی از ویژگی‌های جامعه اسلامی را مساله مواسات دانست و گفت: این اکسیر اعظم به آن معناست که افراد مومن موظفند با جان، مال، آبرو و هر آنچه در اختیار دارند در مواقع نیاز یکدیگر را یاری کنند.

وی افزود: مواسات وظیفه عمومی همه مومنین نسبت به یکدیگر و یک واجب ایمانی و اخلاقی است که درج قرب مومنین نزد پروردگار با همین مواسات معین می‌شود.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به مشکلات و مسائل پیش آمده اقتصادی در کشور بعد از شیوع کرونا، گفت: دشواری‌های معیشتی، زندگی بسیاری از انسان‌های آبرومند را در خطر قرار داده و از سوی دیگر زلزله و بلایای طبیعی رخ می‌دهد و مشکلاتی برای مردم به همراه دارد، اینجاست که مومنین باید همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند رزمایش مواسات برگزار کنند.

حجت الاسلام حاج علی اکبری با تاکید بر اینکه همه باید به میدان برگزاری رزمایش مواسات بیایند، افزود: زلزله اخیر در جنوب کشور مسائل و مشکلاتی را برای مردم به وجود آورد که جا دارد در اینجا با مردم هرمزگان و اندیکا همدردی کنیم و امیدواریم همه مسئولان در رسیدگی به این عزیزان عمل کنند.

وی در خطبه دوم نماز جمعه ضمن تسلیت درگذشت آیت الله مجتهد شبستری، گفت: او در اداره حوزه‌های علمیه بسیار موفق بود و بیش از دو دهه سابقه امامت جمعه در تبریز را داشت که برای او از خداوند متعال طلب رحمت و مغفرت می‌کنیم.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به در پیش بودن هفته بسیج، اظهار داشت: هفته بسیج فرصت بسیار خوبی برای بازشناسی تفکر نجات بخش و امیدآفرین بسیجی در کشور است.

حجت الاسلام حاج علی اکبری با تشکر از زحمات بسیجیان و مسئولان سازمان بسیج گفت: امام راحل (ره) تفکر بسیجی را در واقع تفکر اسلام ناب محمدی می‌دانستند که ریشه در همه آرمان‌های الهی دارد. در نگاه امام (ره) تفکر بسیجی موجب دور شدن چشم طمع دشمنان به کشور می‌شود و مقام معظم رهبری نیز بسیج را یک تفکر می‌دانند که در هر محیطی وارد شود آنجا را به یک محیط موفق و پیش رو تبدیل می‌کند.

وی اضافه کرد: تفکر بسیجی جنسیت، زمان و مکان نمی‌شناسد و از شهید فهمیده تا شهید ستاری، همت و صیاد و کاظمی و آشتیانی و احمدی روشن و فخری زاده در این تفکر جا می‌گیرند. همه شهدا تربیت شده تفکر بسیجی هستند و تفکر بسیجی مرز ندارد و جهان شمول است.

خطیب نماز جمعه تهران افزود: وقتی نام شهدایی چون چمران، سلیمانی، عماد مقنیه برده می‌شود همه این عزیزان ذیل تفکر بسیجی هستند و بزرگانی چون شیخ زکزاکی، امام موسی صدر، سیدحسن نصرالله، امام خمینی (ره) و امام خامنه ای دارای تفکر بسیجی هستند.

حجت الاسلام حاج علی اکبری تصریح کرد: بسیج یک حرکت احساسی نیست و دارای یک عقبه عمیق و قوی با منظومه استوار است. کتاب بسیج قرآن کریم و سند آن صحیفه سجادیه و نهج البلاغه است. بسیج تفکری است که اگر با عمل مجاهدانه گره بخورد دائماً معجزه می‌کند. جهاد، خدمت، مواسات و همه عرصه‌ها میدان تفکر بسیجی است که هر جا این تفکر وارد شود آن محیط را متحول می‌کند.

وی ادامه داد. عمل آتش به اختیار و کار علمی درست نتیجه همین تفکر بسیجی و مسئولیت پذیری است که در تفکر بسیجی وجود دارد، این تفکر وقتی در عرصه مدیریت وارد می‌شود، نتیجه آن «ما می توانیم» است و در همه عرصه‌ها از دفاع سخت و نرم و عرصه پیچیده دیپلماسی و علمی عامل موفقیت و پیشرفت است.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به اقدامات دولت در ماه‌های اخیر اظهار داشت: امروز عصر تفکر بسیجی در محیط حکمرانی کشور بیش از پیش مشاهده می‌شود. دولت مردمی سه ماه است که کشور را در یک شرایط سخت به دست گرفته اما با جوانگرایی و جدیت در تحقق منویات رهبر عالیقدر قدم برمی دارد.

حجت الاسلام حاج علی اکبری موفقیت‌های دولت در واکسیناسیون عمومی کرونا و آغاز نهضت ساخت مسکن را حاصل تفکر بسیجی در دولت دانست و گفت: رویکرد بسیجی در این سه ماهه در ساختار دولت امیدآفرین بوده و سرمایه اجتماعی را گسترش داده است. شما این موفقیت را در ماجرای بنزین و رسیدگی سریع به زلزله زدگان و در عرصه‌های دیپلماسی با نگاه به شرق و پیوستن به پیمان شانگهای و همچنین مقابله با کرونا به خوبی مشاهده می‌کنید و اینها نشان می‌دهد تفکر بسیجی وارد دولت شده است.

وی تصریح کرد: اقدامات دولت امید را برای مهار غول گرانی و همچنین اصلاح ساختارهای فساد آفرین و حل مشکلات مردم افزایش داده است.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به آغاز مذاکرات هسته‌ای در روزهای آینده اظهار داشت: از مذاکره کنندگان ارجمند که ۸ آذر می‌خواهند مذاکرات را آغاز کنند، می‌خواهیم ذره‌ای در برابر زیاده خواهی‌های آمریکا کوتاه نیایند و به بهانه‌های کودکانه آژانس هسته‌ای توجه نکرده و حق مسلم ملت ایران در رفع کامل تحریم‌ها را محقق کنند.

حجت الاسلام حاج علی اکبری در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات صورت گرفته در قوه قضاییه و مجلس اشاره کرد و گفت: تفکر بسیجی در مدیریت عالی قوه قضاییه نیز وجود دارد و ما به خوبی مشاهده می‌کنیم مدیریت جدید قوه قضاییه با آرایشی فعال وارد عرصه شده است. ما تدبیر علوی را در دولت و شمشیر علوی را در قوه قضاییه می‌بینیم و از سوی دیگر شاهد اقدامات مجلس جهادی هستیم. این پیگیری‌ها و اقدامات همه امیدبخش و حاصل تفکر بسیجی است.

وی با بیان اینکه تا رسیدن به نقطه مطلوب حاکم شدن تفکر بسیجی در کشور فاصله داریم، یادآور شد: همه باید دست در دست هم دهند تا تفکر بسیجی به صورت کامل در کشور حاکم شود.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: در نماز جمعه هم نیازمند همین تفکر بسیجی هستیم و از کسانی که در هفته‌های اخیر نسبت به نهاد نماز جمعه نقدهایی داشته‌اند تشکر می‌کنیم. ما نقد را هدیه الهی می‌دانیم و توقع داریم در اجرای مسئولیت هایمان همگان ما را یاری کنند و به زودی کم و کیف بهره مندی از این نظرات را مشاهده خواهیم کرد.

حجت الاسلام حاج علی اکبری با اشاره به دیدار اخیر نخبگان با مقام معظم رهبری یادآور شد: خواست مقام معظم رهبری حاکم شدن همین تفکر بسیجی در عرصه‌های علمی و دانشگاهی است و معتقدیم رسیدن به قله‌های علمی جهان تنها با تفکر بسیجی محقق می‌شود.

وی اضافه کرد: تجربه ما در ۴۰ سال گذشته نشان می‌دهد تفکر بسیجی در هر عرصه‌ای وارد شد و تحولات عظیمی ایجاد کرده است.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: حکم مقام معظم رهبری برای اعضای شورای انقلاب فرهنگی به نظر من دعوت به حاکم کردن تفکر بسیجی در عرصه فرهنگی است، این حکم راهگشا و امید آفرین بود.

وی موفقیت‌های جبهه مقاومت را نیز حاصل تفکر بسیجی دانست و گفت: در منطقه هم امتداد تفکر بسیجی را مشاهده می‌کنید و هم به بار نشستن شجره طیبه را شاهدیم که به برکت انقلاب اسلامی این تفکر گسترش یافته و نتیجه آن گروه‌هایی مانند حزب الله در لبنان، قواه الوطنی در سوریه، انصارالله در یمن و حشد الشعبی در عراق است و این یعنی تنگ کردن فضا برای ابر جنایتکار جهان.

اخبار مرتبط